Belçika'daki skandal PKK kararına savcılıktan itiraz

Brüksel İstinaf Mahkemesi'nin PKK'lıların terörle mücadele kanunları çerçevesinde yargılanmasını engelleyen kararına Belçika Federal Savcılığı itiraz etti.

Belçika'daki skandal PKK kararına savcılıktan itiraz

İstinaf Mahkemesi, Soruşturma Dairesinin "Silahlı mücadele içinde olan PKK'nın faaliyetleri terör kapsamında değerlendirelemez" yönünde aldığı kararı geçen ay onamıştı. Daha önce mahkeme kararına itiraz eden Federal Savcılık, bu kez İstinaf Mahkemesi'nin kararına itiraz edip, "silahlı mücadele ve terör örgütü" ayrımını yapan ilgili kanunun PKK'lılara uygulanamayacağını ve dosyada belirtilen suçlanarın terör eylemi olduğu belirtildi.

Ankara ve Federal Savcılık tarafından yapılan itirazla ilgili dosyaların iki ay içerisinda İstinaf Mahkemesi'ne sunulması gerekiyor. Yapılan itiraza verilecek kararın ise 2019 öncesi alınması bekleniyor.

Brüksel Mahkemesi'nin Kasım 2016'da aldığı karara itiraz eden Federal Savcılık, PKK'nın Avrupa sorumlularının da bulunduğu 36 kişinin çocuk yaştakileri kaçırıp Yunanistan ve Irak'taki kamplarda eğittiğini, sahte evrak düzenleyip haraç toplama gibi faaliyetlerde bulunduklarının altını çizmişti.

Savcılık, 2010'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te iddianamesini sunmuştu. Brüksel Soruşturma Dairesi ise, suçlamalar kapsamında yapılanların "terör eylemi" olmadığına hükmederek davanın ceza mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti.

BİZE ULAŞIN