İdlib yolunda hareketli gece

İdlib yolunda hareketli gece

Türk Silahlı Kuvvetleri, günler süren yığınağın ardından, Suriye’nin İdlib kentinde oluşturulan çatışmasızlık bölgesi için keşif çalışmalarını dün tamamladı. Askeri hareketlilik gece zirveye çıktı. Zırhlı araçlar sınırı geçerek stratejik noktalara yöneldi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib'de gerginliği azaltma/ çatışmasızlık bölgesinde gözlem noktaları kurmak için keşif faaliyetinin 8 Ekim'de başladığını duyurmuştu. İdlib'e dün de ikinci keşif ekibini gönderdi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile hareket eden birlik, Mehmetçiğin İdlib intikalinde izleyeceği yol güzergahını ve bölgede kurulacak gözlem noktalarını belirlemek için çalıştı. İdlib'in kuzey kırsalındaki 8 bölgede incelemelerde bulunan keşif ekibi, bölgedeki grupların yöneticileriyle görüştü. Ardından da Türkiye tarafına geçti.
Sınırdaki hareketlilik ise akşam saatlerinde zirveye çıktı. Çok sayıda zırhlı aracın Suriye topraklarına geçmesi üzerine, günlerdir beklenen harekatın başladığı kaydedildi. Ancak TSK'dan konuya ilişkin bir açıklama gelmedi.

ÖSO EŞLİK EDİYOR
Suriyeli kaynaklara göre ise TSK'ya ait zırhlı araçlar, ÖSO askerleri ile birlikte Atme'den İdlib bölgesine girdi. Mehmetçiğin, Dar Ta İzzah üzerinden, İdlib'in kuzeyinde kalan Semal Kalesi ve Bereket Dağı'na konuşlanmaya başladığı öne sürüldü. Zırhlı personel taşıyıcılar ve ambulansların da bulunduğu 50 araçlık konvoya 5 tankın eşlik ettiği kaydedildi.
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, sınırın sıfır noktasındaki Oğulpınar ve Cilvegözü'nde askeri hareketlilik gece boyunca devam etti.
BİZE ULAŞIN