Kerkük’te askeri müdahale gerilimi

Türkmen kenti Kerkük, IKBY ile Bağdat’ın çekişme sahası haline geldi. Şehrin dışına merkezi ordu konuşlandı. Haşdi Şabi ve Peşmerge güçleri arasındaki mesafe 500 metreye düştü

Kerkük’te askeri müdahale gerilimi
Petrol kaynakları yüzünden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Bağdat yönetimi arasında paylaşılamayan ve Türkmen nüfusun yoğun yaşadığı Kerkük'ün çevresi askeri bir gerginliğe sahne oluyor. Uluslararası haber ajanslarına konuşan Iraklı bir general "Irak ordusu haziran 2014'te elinden çıkan bölgeleri geri almak için ilerliyor" açıklamasında bulundu. Irak ordusu Kerkük operasyonunun başladığını yalanlasa da, bölgede birliklerinin bulunduğunu doğrulayarak "Birliklerimiz hâlâ özgürleştirilen bölgeleri inceliyor ve temizliyor" bilgisini paylaştı. SABAH'a konuşan Kerkük'teki Türkmen kaynaklar, Irak ordusuyla birlikte hareket eden Haşdi Şabi milislerinin Kerkük'e birkaç kilometre uzaklıktaki Tazehurmatı, Beşir ve K1 bölgelerine konuşlandığını aktardı. Erbil merkezli haber portalı Rudaw'a konuşan Peşmerge 70 Birlikleri Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, Bağdat ordusunun konuşlandığı bölgelerden çekildiklerini açıkladı. Mustafa, üstlerinin bilgisi dahilinde şehir dışındaki mevzileri terk ederek Kerkük çevresine konuşlandıklarını aktardı. Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rudaw'ın haberine göre Şeyh Mustafa, "Çatışma yaşanmaması için İbadi ve diğer birçok yetkiliyle görüştük. Güney Cephesi Komutanı Westa Resul'e mektup yazarak 48 saat içinde bütün askeri üsleri, havaalanını ve petrol kuyularını teslim etmelerini istemişler. Federal Polis'in bu yerlere gireceğini söylemişler" dedi. Bu arada dün akşam Tazehurmatu ilçesinde, Dedegaip Camisi'ne saldırdığı iddia edilen peşmergeler ile Türkmen Haşdi Şabi milisleri arasında çatışma çıktığı öne sürüldü. Peşmerge güçlerinin, milislerin bulunduğu bölgeye hava ateşi açtığı belirtildi.

TÜRKMENLER ENDİŞELİ
SABAH'a konuşan Irak Türkmen Cephesi Basın Danışmanı Turgut Hürmüzlü, Kerkük'ün dışında gergin bir bekleyişin yaşandığını aktardı. Peşmerge ile Irak birlikleri arasında 5 kilometrelik mesafe bulunduğunu belirten Hürmüzlü, "Tarafların görüşerek anlaşması Kerkük açısından en iyisi olur. Bombalar Türkmen, Kürt, Arap ayırt etmez. Çatışmadansa ortak ve adaletli bir yönetimin Kerkük'te bulunmasını tercih ederiz" dedi.

IRAK: GERİ ALACAĞIZ
Irak Genel Kurmay Başkanı Osman el Ganimi, DHA'ya verdiği röportajda "Türkiye, İran ve Irak Kuzey Irak'taki sahte referandumu tanımamaktadır. Kerkük, anayasaya göre Irak'ındır, her ne şekilde olursa olsun geri alınacaktır" dedi. Türkiye'deki temaslarının verimli geçtiğini kaydeden Ganimi "Irak anayasası, Irak sınırlarının tümümün Irak ordusunun kontrolünde olmasını öngörüyoruz. Türkiye bu anlamda bize çok destek verdi" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN