Katalonya’nın bağımsızlık ilanı kararı askıda

İspanya Anayasa Mahkemesi, Katalonya’nın bağımsızlık ilanı kararını askıya aldı. Brüksel’e kaçan Katalan lider ise “Problemi AB’ye taşımak için buradayım” dedi

Katalonya’nın bağımsızlık ilanı kararı askıda
İspanya Anayasa Mahkemesi, merkezi hükümetin itirazını kabul ederek Katalonya Parlamentosu'nun 27 Ekim'de yaptığı bağımsızlık ilanı kararını askıya aldı. Anayasa Mahkemesi 5 ay içinde Katalonya'nın bağımsızlık ilanını görüşüp nihai kararını verecek.
İspanya Savcılığı'nın hakkında 51 yıla varan suçlamalar yapması sonrası önceki gün Belçika'nın başkenti Brüksel'e kaçan Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ise "Katalan problemini, Avrupa Birliği'nin (AB) kalbine taşımak için Brüksel'e geldim" dedi.

'KAOS YOK' DEDİ
Brüksel Basın Kulübü'nde 200'e yakın gazetecinin takip ettiği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Puigdemont, olası bir tutuklamayı bertaraf etmek için "temkinli olmalıydık" ifadesini kullandı. "Belçika'ya sığınma hakkı talep etmeye gelmedim" diyen Puigdemont "Madrid diyalog kapısını açsa, zaten referandum sonucunu da iptal ederdik" dedi. Kaos çıkarıp kaçtı diyenlere ne diyorsunuz diye sorulduğunda, Puigdemont önce soruyu cevapsız bırakıp, sonra da kaos olmadığını söyledi.
BİZE ULAŞIN