100 yıldır keşfedilen ilk ‘büyük maymun’

Sumatra Adası’ndaki orangutanları inceleyen bilim insanları, bu hayvanların daha önce bilinmeyen bir “büyük maymun” türü olduğunu tespit etti

100 yıldır keşfedilen ilk ‘büyük maymun’
Zürih Üniversitesi, Liverpool Moores Ünivesitesi ve Sumatran Orangutanlarını Koruma Programı'ndan araştırmacıların Endonezya'nın Sumatra Adası'nda yürüttüğü ortak çalışmada Endonezya'nın Sumatra Adası'nda "Tapanuli" adı verilen yeni büyük maymun türü keşfedildi.

KAFATASI VE DİŞ YAPISI FARKLI
İlk kez 1997'de bölgeye giden bir grup araştırmacı, burada davranışsal ve genetik olarak diğer orangutanlardan farklı bir tür yaşadığını belirledi ancak bu konuda uzun süre detaylı veri toplanamadı. Ardından 2013'te söz konusu hayvan türüne ait iskelet bulan araştırmacılar, bu hayvanın kafatası ve diş yapısında ciddi farklılıklar bulunduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bu maymun türünün yaklaşık 100 yıldır keşfedilen ilk yeni "büyük maymun" olduğunu kaydetti. Öte yandan 800 Tapanuli orangutanı olduğuna işaret eden araştırmacılar, bunların nesli en fazla tehlike altındaki maymun türü olduğuna dikkati çekiyor. "Büyük maymunlar" olarak sınıflandırılan grupta hali hazırda, Sumatran, Bornean orangutanları, doğu ve batı gorilleri, şempanzeler ve bonobonlar olmak üzere 6 tür bulunuyordu.
BİZE ULAŞIN