Akdeniz’de göçmen faciası: 34 kişi öldü

Akdeniz’de göçmenleri taşıyan lastik botların batması sonucu 26’sı çocuk yaşta Nijeryalı kadın 34 kişi öldü, 50 kişi ise kayıp

Akdeniz’de göçmen faciası: 34 kişi öldü
İspanyol savaş gemisi Cantabria, pazar günü İtalya açıklarında yaptığı operasyonda 140 göçmeni taşıyan lastik bottan 64 ki��iyi kurtardı. 23 Nijeryalı kadının cesedi bulunurken 50 kişi ise kayıp. İtalyan Sahil Güvenliği ise 150 kişiyi taşıyan lastik bottan 8 kişinin cesedini çıkardı. İtalyan donanmasına ait Bergamini adlı gemi ise 139 göçmeni kurtarırken 3 kişinin cesedini çıkardı. Ölenlerden 26'sının çocuk yaşta Nijeryalı kızlar olduğu öğrenildi.
Biri Libyalı, biri Mısırlı olmak üzere iki kişi de insan kaçakçıları oldukları şüphesiyle gözaltına alındı.
Salerno Valisi Salvatore Malfi, "insanlık trajedisi" olarak tanımladığı olayla ilgili olarak savcılığın soruşturma açacağını ve cinsel istismar ve cinayet ihtimalinin de değerlendirileceğini açıkladı. Malfi olayın her zamankinden karışık olduğunu kaydetti.

CİNSEL SALDIRI ŞÜPHESİ
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz Direktörü Federico Soda ölü bulunan genç kızların cinsel istismar amaçlı kaçakçılık mağduru olmalarının oldukça yüksek ihtimal olduğunu belirterek, "Son 3 yılda İtalya'ya gelen Nijeryalı kadın ve kızların sayısı 500'den 11 bine yükseldi. Çoğunluğu ise 18 yaşın altında" dedi.
Göç alanında çalışan İtalyan gazeteci ve Göçmen Müzesi kurucusu Sabika Shah Povia da, "Bu 26 kadının hayatları, bizim sınırlarımız ve insanlık dışı yasalarımız nedeniyle parçalandı" dedi.
BİZE ULAŞIN