ABD: Türkiye ile ilişkiler olumlu yönde ilerliyor

Vize krizinde karşılıklı yumuşama sinyalleri devam ediyor. Ankara ile olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, “Bu doğru bir adım” dedi

ABD: Türkiye ile ilişkiler olumlu yönde ilerliyor
Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD'ye yaptığı ziyaret sırasında Ankara ve Washington arasındaki vize kriziyle ilgili ABD'den pozitif mesajlar geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bir kez daha Türkiye'deki ABD misyonlarından sınırlı sayıda başvuru ile göçmen olmayan tipte vizeler için randevu alınabileceğini söyledi.

OLUMLU GÖRÜŞMELER
Türk hükümetiyle oldukça olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Nauert, "Bu doğru yönde atılmış bir adım. Pozitif bir adım. Türkiye'de bir çalışanımızın tutuklanması halinde bize bilgi verileceği güvencesi aldık" dedi. Sözcü, Ankara ile Washingon'ın karşılıklı doğru adımlar attığını ifade etti.

VİZE BAŞVURULARI BAŞLADI
Dün bir açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ise, sağlık, iş ve öğrenci vizelerine öncelik tanındığını belirtirken, tüm göçmen olmayan vize tiplerinde sınırlı sayıda başvuruya hizmet verildiğini bir kez daha vurguladı. Böylelikle, sosyal medyada ABD'nin bu uygulamayı Türk hükümetine yakın kişilere bir ambargoya çevireceği dedikodusu yalanlanmış oldu.

ZİYARET ÖNCESİ ÇÖZÜM
İki ülkeden diplomatlar krizin çözümü için mesai harcamış, ABD, Türkiye'nin attığı adımlara rağmen Metin Topuz'un serbest bırakılmasında ısrarcı olmuştu. Türkiye'nin "Yargıya emir veremeyiz" çıkışından bu konuda ilerleme sağlanamayacağını anlayan Washington, Başbakan Binali Yıldırım'ın ziyareti öncesi krize büyük ölçüde son verdi.
BİZE ULAŞIN