Son Dakika: Irak'ta şiddetli deprem sonrası ölü sayısı artıyor - Diyarbakır, Van, Mardin ve birçok ilde hissedildi

Irak'ta 7.2 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Süleymaniye olarak açıklandı. Diyarbakır, Batman Siirt, Mardin, Hakkari, Adıyaman Şanlıurfa ve Van'da hissedilen deprem büyük panik yaşattı. Bu gelişmeleri ardından Irak depreminde ölü sayısı haberleri de gelmeye başladı. Binlerce vatandaş Irak depreminde son durumu araştırırken biz de yeni gelişmeleri an be an bu başlık altında derliyoruz.

Son Dakika: Irak'ta şiddetli deprem sonrası ölü sayısı artıyor - Diyarbakır, Van, Mardin ve birçok ilde hissedildi

Irak'ta 7.3 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem Diyarbakır, Van, Batman, Siirt, Gaziantep ve birçok ilde hissedilirken vatandaşlar büyük panik yaşadı. Sosyal medyada Irak'ta yaşanan ve Türkiye'den hissedilen deprem ile ilgili birçok mesajlar ve sarsıntı videoları yayımlamaya başladı. Peki Irak depreminde ölü sayısı kaç oldu? İşte depremin bilançosu...


IRAK DEPREMİNDE ÖLÜ SAYISI KAÇ OLDU?

DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNDE HİSSEDİLDİ

Süleymaniye merkezli 7.2 şiddetindeki depremi Türkiye'de hisseden iller: Gaziantep, Hatay, Batman, Siirt, Şırnak, Kilis, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Mardin, Hakkari, Adıyaman

Depremin ardından sosyal medyada paylaşılan mesajlardan bazıları;

- Irak'ta 7.2 lik deprem oldu. Tüm güneydoğu illerinde de hissedildi. Geçmiş olsun

- Irak'ta olup Malatya'dan hissedildiyse harbiden büyük

- Umarım kötü haberler almayız. Allah yardımcıları olsun

- Kahramanmaraş'ta bile hissedildi, Allah yardımcıları olsun

- Geçmiş olsun, umarım can kaybı olmamıştır #deprem

TÜRK KIZILAYI'NDAN AÇIKLAMA

Türk Kızılayı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Irak'ın Süleymaniye kentinde meydana gelen ve ülkemizde de hissedilen deprem sonrası ekiplerimiz bölgeye sevkedilmiştir" dedi.

İRAN'DA 155 KİŞİ ÖLDÜ, BİN 500 KİŞİ YARALANDI

Tesnim Haber Ajansı'na açıklama yapan İran Meclisi Milletvekili Ferhad Tecri, gece saatlerinde meydana gelen depremin ardıdan Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Babacani'de 155 kişinin öldüğünü, bin 500'ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Kermanşah Eyaleti Vali Yardımcısı Mücteba Niykkerdar da göçük altında çok sayıda insan bulunduğunu dile getirdi.

Niykkerdar, "Sabah günün ağarmasıyla helikopterlerle köylerde hasar tespit çalışmaları yapılacak. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyoruz." şeklinde konuştu.

3 gün yas ilan edildi

Kermanşah eyaleti valiliğinden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle eyalette 3 gün yas ilan edildiği duyuruldu.

SÜLEYMANİYE'DE 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Süleymaniye'nin Derbendihan İlçe Kaymakamı Nasih Mela Hasan, yaptığı açıklamada, depremde Derbedihan'da 4 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Kelar İlçesi Sağlık Müdürlüğü ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, depremde Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN