İdlib'e 'Türk Radyosu'

Yaklaşık 2,5 milyon Suriyelinin yaşadığı İdlib'de çatışmasızlık alanları oluşturmak üzere inisiyatif alan Türkiye, bölgede ki halka hitap edecek özel bir radyo kurma kararı aldı. Arapça yayın yapacak radyo, İdlib halkının tarihi ve kültürel özelliklerini dikkate alan programlar yapacak.

İdlib'e 'Türk Radyosu'

Türkiye, İdlib çatışmasızlık bölgesini terör unsurlarından temizlemek, sonrasında Afrin ve Menbiç'te oluşturulan terör hattını kesmek için Astana'da alınan kararlar çerçevesinde askeri harekatı tüm hızıyla sürdürüyor. Çok yönlü bir stratejik harekat yürüten Türkiye, askeri operasyon, istihbaratı yumuşak güç operasyonu ile bölgeye nüfuz ederken, halkla da diyalog kuruyor. Mehmetçik, harekat kapsamında saha hakimiyetini arttırmak için "gözetleme ve güvenlik bölgeleri" ile alana yayılıyor. İstihbarat birimleri ise askere gözetleme ve keşif desteği sağlıyor.

İÇ SAVAŞIN HER YÖNÜNÜ HALKA ÖĞRENECEK

Türkiye, harekat kapsamında Suriyelilerin birlik ve bütünlüğünü sağlamlaştırmak ve topyekun terörle mücadeleyi sağlamak için bölge halkına hitap edecek özel bir radyoyu faaliyete geçirecek. Arapça yayınlarla bölge halkına yaşanan gelişmeler noktasında ve terör örgütleri hakkında bilgilendirme yapılacak radyo programlarıyla, bölgesel işbirliği çerçevesinde tarihi ve kültürel bağların kuvvetleştirilmesi amaçlanıyor. Bölge halkının tarihi ve kültürel özellikleri dikkate alınarak hayata geçirilecek bu proje ile Suriye iç savaşının nedenleri ve sonuçları da yerel halka anlatılacak.

SURİYE, TÜRKİYE'NİN ÇABALARINI BİLECEK

Aynı zamanda Türkiye'nin köklü bağları bulunan bu bölge için yaptığı hizmetler, ölümden kaçan Suriyeli sığınmacıları sahiplenme biçimi ifade edilecek. Müslüman Ortadoğu coğrafyası genelinde, Suriye özelinde dış güçlerin terör örgütlerini destekleyerek bölgede neler planladığı, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı ve sonrasında başlattığı operasyon ile Suriye'de teröre karşı nasıl amansız mücadele verdiği halka anlatılacak.

TERÖR İTTİFAKLARINI HALK GÖRECEK

Türkiye, radyo programları ile bölgede daha geniş kitlelere bu bilgilendirmeleri ulaştırabileceğini, bölge ve bölge halkı için büyük tehdit oluşturan terör örgütleri ile mücadelenin de o derece kesin ve başarılı olacağını düşünüyor. Kesintisiz olarak açıklamalar, haberler ve röportajlar yayınlanacak radyo programlarında, bölgede kurulan terör ittifaklarının mutlaka çözülmesi gerektiği halka anlatılacak.

İDLİB'DE YENİ GÖZLEM NOKTASI OLUŞTURULDU!

BİZE ULAŞIN