Irak ve İran’da 7.2 şoku

Merkez üssü İran sınırı yakınındaki Halepçe’nin 32 kilometre güneybatısı olan şiddetli deprem, büyük yıkıma yol açtı. Irak’ta 6 kişinin öldüğü, 235 kişinin yaralandığı açıklandı. İran’da da 61 kişi hayatını kaybederken, 300 kişi yaralandı

Irak ve İran’da 7.2 şoku
Irak'ta, İran sınırı yakınındaki Halepçe kentinin güneybatısında dün 21.18'de 7.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu, sarsıntının 33.9 kilometre derinlikte meydana geldiğini duyurdu.

KOMŞU ÜLKELER DE SALLANDI
Şiddetli deprem, İran başta olmak üzere Türkiye, Suriye, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan'ın İran sınırındaki bölgeler de hissedildi. Deprem Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kısa süreli paniğe neden oldu. Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkâri ve ilçelerinde sarsıntıyı hisseden vatandaşların evlerinden çıktığı görüldü.

IRAK VE İRAN'DA CAN KAYBI
Uluslararası haber ajansları, Irak genelinde en az 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 235 kişinin yaralandığı bildirdi. Süleymaniye'nin 8 köyünde evlerin yıkıldığı kaydedildi. Depremin Erbil, Kerkük ve Bağdat'ta çok şiddetli hissedildiği belirtildi. İran'da ise 61 kişinin öldüğü, 300'ü aşkın kişinin yaralandığı kaydedildi. Can kayıplarının hem Irak, hem de İran'da hızla artmasından endişe ediliyor.

BARAJ İÇİN ALARM VERİLDİ
Irak Kürt Blgesel Yönetimi (IKBY) Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid, Süleymaniye'deki Derbendihan Barajı'nda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını açıkladı. Mecid, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.

TÜRKİYE HAREKETE GEÇTİ
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Irak'ın kuzeyinde meydana gelen deprem nedeniyle AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz arama-kurtarma çalışmaları ve ilaç, battaniye gibi insani yardımlar için harekete geçmiş durumda. Büyük geçmiş olsun" dedi.

HER TÜRLÜ HAZIRLIK TAMAM
Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve acil müdahale ekiplerinin hazır olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da "Kuzey Irak'tan gelecek talebe göre her türlü hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz" diye konuştu. 3 bin çadır yüklendi Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz. 3 bin çadır, 10 bin battaniye, bir mobil mutfak, 3 bin ısıtıcı ve 10 bin yatak depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz" açıklamasını yaptı. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da "Muş ve Vandan'dan 40 civarında arama-kurtarma teknisyeni sınıra sevk edildi" dedi.
BİZE ULAŞIN