Irak Süleymaniye depreminde ölü sayısı kaç oldu? - Irak'ta ve İran'da kaç kişi öldü? - İşte son durum

Dün akşam saatlerinde Irak’ta yaşanan 7.3 büyüklüğündeki deprem Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu illerini de salladı. Vatandaşlara büyük korku yaşatan anlar sonrası sosyal medyada binlerce mesaj yazıldı. ‘’Irak depreminde kaç kişi öldü’’ sorusunun yanıtı ise gelen haberler ile cevabını buluyor. Irak depreminde ölü sayısı ilk belirlemelere göre Süleymaniye’de 6 İran’da ise 155. Peki Irak depremi son durum nedir? Irak’ta ve İran'da kaç kişi öldü? İşte detaylar…

Irak Süleymaniye depreminde ölü sayısı kaç oldu? - Irak'ta ve İran'da kaç kişi öldü? - İşte son durum

Irak'ta yaşanan ve Türkiye'de de hissedilen 7.3 büyüklüğündeki depremden acı haberler gelmeye devam ediyor. Merkez üssü Süleymaniye olarak belirlenen depremin ardından ilk belirlemelere göre İran'da 155, Irak'ın Süleymaniye kentinde ise 6 kişi yaşamını yitirdi. Bu gelişmelerin ardından ''Irak depremi kaç kişi öldü'' sorusunun yanıtı gelen üzücü haberler ile cevabını buluyor. Peki Irak'ta ve İran'da kaç kişi öldü, ne kadar yaralı var? İşte Irak depreminde son durum...

DOĞU VE GÜNEYDOĞU İLLERİNDE HİSSEDİLDİ

Irak'ta yaşanan ve merkez üssü Süleymaniye olarak açıklanan 7.3 büyüklüğündeki deprem Türkiye'de Diyarbakır, Mardin, Hakkari, Van, Gaziantep ve birçok ilde daha hissedildi. Vatandaşlar deprem anında büyük panik yaşarken sosyal medyadan deprem ile ilgili birçok mesajlar paylaşılmaya başladı.

IRAK DEPREMİNDE ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Tesnim Haber Ajansı'na açıklama yapan İran Meclisi Milletvekili Ferhad Tecri, gece saatlerinde meydana gelen depremin ardıdan Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Babacani'de 155 kişinin öldüğünü, bin 500'ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.

IRAK'TA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Depremde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığı bildirildi. Depremden sonra ilk gelen bilgilere göre Süleymaniye'de 8 köyde büyük hasar var.

Kuzey Irak Sağlık Bakanlığı depremde en az 6 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta merkez üssü Süleymaniye olan depremin acısını yüreğinde hissederek ilk dakikadan itibaren depremzede kardeşlerinin yanında olmak için harekete geçtiğini belirtti.

Türk Kızılayı'nın yardım konvoyunun yolda olduğunu bildiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Depremi yaşayan kardeşlerimize büyük geçmiş olsun diyor, hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Bilvesile Türkiye'nin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz. Deprem acısını yaşayan kardeş Irak halkının ihtiyaç duyacağı tıbbi ve gıda yardımı başta olmak üzere bütün talepleri için Türkiye harekete geçmiş, ilk yardım konvoyunu yola çıkarmıştır.

Allah'tan dileğimiz daha fazla can kayıplarının yaşanmamasıdır. Bu büyük acıyı yaşayan kardeş Irak halkına ve yönetimine ve Kuzey Irak yönetimine derin üzüntülerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Depremi yaşayan kardeşlerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun."

İRAN'DA 155 KİŞİ ÖLDÜ, BİN 500 KİŞİ YARALANDI

Tesnim Haber Ajansı'na açıklama yapan İran Meclisi Milletvekili Ferhad Tecri, gece saatlerinde meydana gelen depremin ardıdan Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Babacani'de 155 kişinin öldüğünü, bin 500'ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Kermanşah Eyaleti Vali Yardımcısı Mücteba Niykkerdar da göçük altında çok sayıda insan bulunduğunu dile getirdi.

Niykkerdar, "Sabah günün ağarmasıyla helikopterlerle köylerde hasar tespit çalışmaları yapılacak. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyoruz." şeklinde konuştu.

3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Kermanşah eyaleti valiliğinden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle eyalette 3 gün yas ilan edildiği duyuruldu.

Süleymaniye'de 6 kişi yaşamını yitirdi

Süleymaniye'nin Derbendihan İlçe Kaymakamı Nasih Mela Hasan, yaptığı açıklamada, depremde Derbedihan'da 4 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Kelar İlçesi Sağlık Müdürlüğü ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, depremde Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığını kaydetti.

'İLK YARDIM ELİNİ UZATAN ÜLKE TÜRKİYE'

Türk Kızılayı Doğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü Baran Akar, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Irak'taki depreme ilk yardım eli uzatan ülke olduğunu ifade etti.

Depremin ardından bütün ekiplerin harekete geçtiğini belirten Akar, "Depremin hemen ardından depolarımızı açtık ve çadırları tırlara yüklemeye başladık. İlk etapta bin adet çadır göndereceğiz." dedi.

Bu arada Muş AFAD Müdürlüğü de Irak'taki deprem bölgesine ulaştırılmak üzere 8 tırla bin çadır gönderdi.

Sağlık Bakanlığı hazırlıklarını tamamladı

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ise Genelkurmay başkanlığından Habur Sınır Kapısı'na gelebilecek hasta ve yaralıların transferi için Skorsky tipi helikopter talebininde bulunulduğu bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hakkari, Van, Bitlis, Siirt, Batman, Diyarbakır, Mardin, Muş, Şırnak, Elazığ illerinden en az üçer adet tek sedyeli, birer adet çok sedyeli ambulans hazırlanmıştır. (Toplam 40 ambulans ) Bölgede bulunan bir adet ağır iklim sahra hastanesinin yanına Diyarbakır ve Van illerinden de takviyeler yapılmış olup, hem Habur Sınır Kapısı'na hem de lüzumu halinde sınır ötesine kurulabilecek şekilde hazırlıklar yapılmıştır. Havayolu ile gelebilecek yaralılar için hava ambulans ve helikopter ambulans ekipleri hazır vaziyette tutulmakta olup güzergahları kontrol edilmiştir. Heliport alanları helikopter iniş ve kalkışları için hazır hale getirilmiştir. AFAD ile koordinasyon yapılarak talep edilen 2 tim UMKE (10 kişi) ve bir UMKE aracı, uçakla Bağdat'a göndermek için hazırlanmıştır."

BİZE ULAŞIN