Birkaç gün içinde ülkeme döneceğim

Suudi Arabistan’da ev hapsinde tutulduğu ileri sürülen Lübnan Başbakanı Saad Hariri ilk kez konuştu: Özgürüm, iki üç gün içinde ülkeme döneceğim. Kral beni oğlu gibi görüyor

Birkaç gün içinde ülkeme döneceğim
Suudi Arabistan'ın davetiyle gittiği Riyad'da 4 Kasım'da sürpriz şekilde istifa ettiğini açıklayarak bölgesel krize neden olan Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesine ne zaman döneceğini açıkladı. "Hayatım tehlikede" diyerek istifasını açıklamasından bu yana ilk kez konuşan Hariri, sahibi olduğu El Müstakbel TV kanalına konuştu. Hariri konuşmasında "Alışılmadık şekilde istifa ettiğimi biliyorum, ancak bazı güvenlik önlemleri almak zorundaydım. Lübnan'a iki üç gün içinde döneceğim. Konuşmaya karar verdim, çünkü ülkemde büyük bir belirsizlik vardı. Kendi hayatımın bir önemi yok, ancak ülkemin güvenliği benim için daha önemli. Hizbullah'a bir parti olarak karşı değilim, ancak bu Lübnan'ı mahvetmeleri anlamına gelmiyor" dedi.

'TEK ŞARTLA VAZGEÇERİM'
Hizbullah ve İran'ı suçlamaya devam eden Hariri, "İran'ın tüm iç işlerimize karıştığı, bir siyasi oluşumun da ona destek verdiği bir durumu sürdüremeyiz. Ancak bölgesel çatışmalara müdahaleler son bulursa istifamı geri çekerim" dedi. Hariri, bölgesel çatışmalara müdahalelerden kastının Suriye rejimi yanında savaşan Hizbullah olduğunu ifade etti. Öte yandan Suudi Arabistan'ın, İran'ın bölge ülkeleri üzerindeki müdahalelerini değerlendirmek üzere Arap Birliği üyesi ülkelere dışişleri bakanları düzeyinde pazar günü için acil toplantı yapılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

'VELİAHT BANA SAYGI DUYUYOR'
Suudi Arabistan'da özgür olduğunu ve istediği zaman istediği yere gidebildiğini vurgulayan Hariri, "Kral Selman beni oğlu olarak görüyor. Ben de Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a saygı duyuyorum o da bana saygı duyuyor. Kardeşiz. Onunla birçok konuda ortak düşünüyoruz. Ancak bazı konularda da görüş ayrılıklarımız var. Lübnanlı bazı gruplar körfezin altını oymaya çalışırken, Suudi Arabistan Beyrut'u sevmeye devam edecek mi?" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN