Irak-iran sınırında 7.3'lük deprem

İran-Irak sınırında önceki akşam yaşanan 7.3’lük depremde 70 bin kişi evsiz kaldı. İran’da 3 günlük yas ilan edilirken Türkiye komşularının yardımına koştu 414

Irak-iran sınırında 7.3'lük deprem
Irak'ın Halepçe kentinde önceki gece saat 21.28'de meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin bilançosu, günün ağarmasıyla birlikte ortaya çıktı. İran sınırına yakın bölgede yaşanan sarsıntı yüzünden Irak'ta 7, İran'da 407 kişi yaşamını yitirdi.
Halepçe'nin 32 kilometre güney batısında, yerin 23.2 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem yüzünden 6 bin 165'i İran'da, 535'i Irak'ta olmak üzere toplam 6 bin 700 kişi yaralandı. Depremin Halepçe ile birlikte en şiddetli hissedildiği yerlerden olan İran'ın Kirmanşah eyaletinde birçok binanın yıkıldığı, özellikle Kasr-ı Şirin ve Serpol Zehap kentlerinde büyük hasar meydana geldiği öğrenildi.

100 ARTÇI DEPREM DAHA YAŞANDI
Fars Haber Ajansı, Serpol Zehap'ın tek hastanesinin depremde yıkıldığını, kentin tamamında elektriklerin kesildiğini aktardı. Kirmanşah ve çevresinde yıkılan binaların altında mahsur kalanları kurtarmak üzere bölgeye arama-kurtarma ekipleri sevk edilirken, ülke genelinde en az 70 bin kişinin barınma ihtiyacı olduğu kaydedildi.
Depremin tetiklediği toprak kaymalarının köy yollarını kapattığı, arama kurtarma ekiplerinin afet bölgesine ulaşmakta zorluk çektiği öğrenildi. Meydanlara kurulan çadırlar ve kamp ateşlerinin çevresinde toplanan halk, battaniyelere sarılı bir biçimde geceyi geçirdi.
Depremin ardından en şiddetlisi 4.3 boyutunda olmak üzere 100'den fazla artçı şokun yaşandığı kayıtlara geçti. Kirmanşah ve İlam eyaletlerinde okullar tatil edildi. İran'da üç günlük yas ilan edildi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tüm imkanların seferber edilmesi için yardımcısı İshak Cihangiri'yi görevlendirdi.

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ"
Depremin yaralarını sarmak için Türkiye de hemen harekete geçti. Türk Kızılayı'na ait yardım TIR'ları ile sağlık ekipleri Irak'a ulaştı. SABAH'a konuşan Süleymaniye'deki Türkmenler, ilk yardımı ulaştıran Türk Kızılayı'na minnettar olduklarını söyledi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, "Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz" dedi.

BARZANİ'DEN TEŞEKKÜR
Süleymaniye'de okullar ve kamu kuruluşları tatil edilirken, emniyet ve sağlık ekipleri çalışmalarını sürdürdü. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'nin kendileriyle irtibata geçip insani yardımları göndermeye başladığını belirterek, teşekkür etti. Öte yandan depremin hissedildiği Doğu ve Güneydoğu illerimizde de halk geceyi sokaklarda geçirdi. Hüseyin KAÇAR/SABAH

'KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Felaketin hemen ardından ilgili kuruluşlarımızı bölgeye sevk ettik. AFAD Kızılay ve diğer birimlerimiz şuanda arama kurtarma çalışmalarına yardımcı oluyor. Bunun yanında AFAD VE Kızılay'ın koordinasyonunda 50 TIR'lık yaradım konvoyu Habur'dan Irak'a şu anda giriş yaptı. Türkiye bu tür zor durumlarda bölgedeki kardeşlerinin yanında yer almıştır. Tüm kurumlarımıza yaraların sarılması talimatları verilmiştir.

'TÜM VARLIĞIMIZLA ORADAYIZ'
Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı 1'inci Yardımcısı İshak Cihangiri'yi telefonla arayarak depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada da, "Türkiye'nin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz. İran ve Irak halklarının ihtiyaç duyacağı tıbbi ve gıda yardımı başta olmak üzere bütün talepleri için Türkiye harekete geçmiş, ilk yardım konvoyunu yola çıkarmıştır" dedi.

'ACILARI YÜREKTEN PAYLAŞIYORUM'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: Böyle elim bir afete maruz kalan kardeşlerimizin acısını yürekten paylaşıyor, kendilerine sabır ve metanet diliyorum. Hayatını kaybedenlere Cenabı Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, dost ve kardeş İran ve Irak halkına başsağlığı diliyorum. Kardeşlerimizin yanında ve her türlü yardıma hazır olduğumuzu ifade ediyorum.
BİZE ULAŞIN