Ölüme uçtu

Yarasa paraşütüyle dünya rekoru kıran 52 yaşındaki Rus sporcu Valery Rozov’un, Himalayalar’dan atlayışı sırasında feci bir kazanın kurbanı olduğu açıklandı

Ölüme uçtu
Ekstrem spor tutkunu 52 yaşındaki Rus dağcı Valery Rozov, Himalayalar'dan atlayışı sırasında hayatını kaybetti. Yarasa paraşütüyle atlayışlar gerçekleştiren Rozov, her kıtadaki en yüksek zirvelerden atlayarak toplamda 7 zirveden atlamayı hedefliyordu. Yüksek binalar, falezler ve zirveler sporcunun sıklıkla atlayış yaptığı yükseklikler arasında yer alıyordu. Ancak Rozov, Everest bölgesindeki 6 bin 812 metre yükseklikteki Ama Dablam zirvesinden geçen hafta cumartesi günü atlamaya çalışırken geçirdiği kazada öldüğü bildirildi. Rozov'un atlayışlarını oganize eden Yedi Zirve Kulübü'nün Başkanı Mingma Gelu Sherpa, "Cenazesi için helikopter gönderdik" dedi. Ancak kazanın oluş şekli ve nedeni hakkında bir açıklama yapılmadı.

KENDİ REKORUNU KIRDI
Yarasa paraşütüyle atlayan sporcu, yere yaklaşınca normal bir paraşüt açarak yumuşak bir iniş gerçekleştiriyordu. Rozov, 2013'te Everest'teki 7 bin 220 metre yükseklikteki Changstse Zirvesi'ne çıkarak dünya rekoru kurmıştı. Himalayalar'da en yüksek 6'ncı dağ olan Cho Oyu'daki 7 bin 700 metrelik zirveden atlayan Rozov, 2016'da kendi rekorunu kırmıştı.
BİZE ULAŞIN