Hariri Paris’te

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ev hapsinde tutulduğu iddia edilen Riyad’dan Paris’e geçti. Salı günü ülkesine dönmesi beklenen Hariri’nin, çocuklarını Suudi Arabistan’da bırakması ise akıllara “Çocuklar rehin mi tutuluyor” söylemlerini beraberinde getirdi

Hariri Paris’te
Suudi Arabistan'ın başkentine giderek 4 Kasım'da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ev hapsinde tutulduğu iddia edilen Riyad'dan Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. Saad Hairiri ve eşi Lara Hariri, öğle saatlerinde Elysee Sarayı'na geçerek, kendisinin merdivenlerde karşılayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Fransa'ya geleceği konuşulan Hariri'nin, 12 yaşındaki oğlu Abdülaziz ve 16 yaşındaki kızı Loulwa'yı Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bırakması ise dikkat çekti. Fransız basınına konuşan Hariri ailesine yakın kaynaklar "Saad Hariri, çocuklarını bu işlerin dışında tutmaya çalışıyor" dedi ve çocukların sınavları için Suudi Arabistan'da kaldığını kaydetti. Ancak sosyal medyada konuyu takip eden kişiler "Suudi Arabistan Hariri'yi bıraktı ancak çocuklarını rehin tutuyor" yorumlarını yaptı. Hariri'nin en büyük oğlu Hüssam'ın daha sonra Londra'dan Paris'e geleceği kaydedildi.

İSTİFASINI SUNACAK
"Can güvenliğim tehlikede" dedikten sonra istifa eden Hariri'nin, salı ya da çarşamba günü ise ülkesi Lübnan'a dönmesi bekleniyor. Hariri'nin Paris'teyken Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn'ı arayarak salı günü Beyrut'a geleceğini ve çarşamba günkü Bağımsızlık Günü kutlamalarında hazır bulunacağını söylediği öğrenildi. Hariri'nin Beyrut'tayken istifasını sunabileceği konuşuluyor.

KRAL ABDULLAH'IN OĞLUNA İŞKENCE
Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman'ın başında bulunduğu yolsuzluk komisyonunun operasyonlarında tutuklanan prenslere işkence yapıldığı iddiaları sürüyor. Middle East Eye sitesinin haberine göre tutuklanan 11 prensten altısı hastaneye kaldırıldı, bu prenslerin arasında bir dönem tahta oturması beklenen Prens Miteb bin Abdullah da var.
BİZE ULAŞIN