En küçük kara delikler birleşti yerçekimi dalgası ortaya çıktı

En küçük kara delikler birleşti yerçekimi dalgası ortaya çıktı
Uzun yıllar boyunca gözlenip gözlenemeyeceğine dair şüphelerin bulunduğu yerçekimi dalgaları, ABD'li bilim insanları tarafından, Dünyamızdan bir milyar ışık yılı ötede gözlemlendi. ABD'nin Lousiana ve Washington eyaletlerindeki Lazer İnterferometre Kütle Çekim Dalga Gözlemevi (LIGO) merkezlerinde yapılan araştırmalarda iki karadeliğin birleşme anı takip edildi.

GÜNEŞ'İN 12 KATI
Işık hızıyla seyahat edildiği takdirde bir milyar yıl sürecek mesafedeki karadeliklerden birinin Güneş'in 12 katı, diğerinin de 7 katı büyüklükte olduğu aktarıldı. Nispeten küçük boyutlu olarak sınıflandırılan karadeliklerin birleşmesinin ardından Güneş'in 18 katı bir karadeliğin ortaya çıktığı belirtildi. Hesaplamalara göre bir Güneş kütlesi kadar enerji de yerçekimi dalgaları biçiminde ortaya çıktı. Uzmanlar sözkonusu tespitin, şimdiye kadar takip edilen en küçük karadelik birleşmesi olayı olduğunu aktardı.

DÜZLEM YIRTILMASI
Gözlemin 8 Haziran'da gerçekleştirildiği ancak teyit süreci ve ek gözlemler için bugüne kadar bekletildiği açıklandı. BBC'nin haberine göre Einstein'in genel görelilik teorisi tarafından varlığı öngörülen yerçekimi dalgaları ancak aradan on yıllar geçtikten sonra keşfedilen teknolojiler sayesinde gözlemlenebildi. Yerçekimi dalgalarının gözlemlendiği bu tür olaylar, çok büyük ölçekli uzay olayları olarak sınıflandırılıyor ve zaman-mekan düzleminin yırtılması olarak nitelendiriliyor.
BİZE ULAŞIN