Görüşmeler çöktü Almanya krizde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’daki genel seçimden sonra söylediği çıktı. Erdoğan’ın, “Hükümet kuramayacaklar. En az birkaç aylarını alır” dediği Almanya’da koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı

Görüşmeler çöktü Almanya krizde
Almanya'da kurulabilmesi için 18 Ekim'den bu yana görüşmelerin sürdürüldüğü Jamaika Koalisyonu suya düştü. Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, müzakerelerin ardından, "Bu koalisyon kurulmayacak" dedi. Lindner, güven zemini oluşmadığını belirterek, çekildiklerini duyurdu.
FDP'nin görüşmelerden çekilmesi, başta Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Yeşiller Partisi'ni kızdırdı. En büyük hayal kırıklığını ise Dışişleri Bakanı olabilmek için yanıp tutuşan Cem Özdemir yaşadı. Devlet kanalı ARD'ye koalisyon görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Azınlık hükümeti kurulacağına yeniden seçime gitmeyi tercih ederim" dedi.

"HÜKÜMET KURAMAYACAKLAR"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın bu günlerini iki ay öncesinden tahmin etmişti 24 Eylül'de yapılan genel seçimden iki gün sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Almanya'da seçim oldu. Bizde bir referandum oldu. Bu referandum sürecinde Türkiye'ye nasıl saldırdıklarını gördünüz. Şimdi kendi seçimlerinde bize saldırıyorlar. Seçimin bizimle ne alakası var? Almanya'da yaptığınız seçimde bizi niye kullanmaya çalışıyorsunuz. Ne oldu şimdi hükümet kuramayacaklar bak göreceksiniz. En az birkaç aylarını alır" açıklamasını yapmıştı.

ANGELA MERKEL ZORDA
Başbakan Angela Merkel, 12 yıllık başbakanlığı süresince en zor dönemini yaşıyor. 24 Eylül'de yapılan genel seçimin üzerinden geçen iki ay içinde hükümet kurulamaması ve kurulabilecek tek koalisyon ihtimalinin çökmesi, Merkel'i kara kara düşündürüyor. Başbakan Merkel dün Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile görüştü. Steinmeir, siyasi partileri sorumluluk almaya çağırdı.

GERİYE ÜÇ İHTİMAL KALDI
Jamaika Koalisyonu'nun kurulamaması üzerine geriye üç seçenek kalıyor. Azınlık hükümeti, SPD ile CDU arasında kurulacak büyük koalisyon ve yeniden seçim. Merkel'in azınlık hükümetine karşı çıkması, gözleri SPD'ye çeviriyor. Ancak SPD de "Yokum" dedi. CDU/CSU, FDP ve Yeşiller'in oluşturması beklenen hükümet, partilerin renklerinin (siyah-sarı-yeşil) Jamaika bayrağını çağrıştırmasından dolayı "Jamaika koalisyonu" deniyordu.

İsmail EREN/FRANKFURT
BİZE ULAŞIN