Külleri 4 bin metreye yükseldi

Bali’de yeniden faaliyete geçen Agung Yanardağı’ndan yükselen küllerin 4 bin metreye ulaştığı bildirildi. Bölgede güvenlik alarmı en üst seviyeye çıkarıldı

Külleri 4 bin metreye yükseldi
Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Mount Agung Yanardağı, bu hafta içinde ikinci kez kül püskürtmeye başlayınca güvenlik alarmı en üst seviyeye çıkarıldı. Ulusal Afet Azaltma Ajansı sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, erken saatlerde yaşanan patlamalar nedeniyle küllerin 4 bin metreye ulaştığını ve kül bulutunun güneydoğu yönünde saatte 18 kilometre hızla ilerlediğini belirtti. Kül bulutu nedeniyle bölgedeki uluslararası ve yerel olmak üzere birçok uçuş iptal edildi. Ancak bölgedeki havalimanının faaliyetini sürdürdüğü ve bölgenin uçuşlar için hâlâ güvenli olduğu ifade edildi.

130 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ
Salı günü meydana gelen volkanik püskürmede çıkan kül ve dumanların, dağın zirvesinden 700 metre yukarıya ulaşması korku yaratmıştı. Dağın faaliyetlerini yakından takip eden yetkililer, bölgede yaşayan halkın yanardağdan 6 kilometre uzakta kalmaları konusunda uyarılarda bulundu. Eylülde yanardağın faaliyete geçmesi nedeniyle güvenlik alarmı en üst seviyeye çıkarılmıştı. Volkanik dağda yaşanabilecek büyük bir patlama riskine karşılık bölgede yaşayan yaklaşık 130 bin kişi tahliye edildi. Ülkenin en çok turist alan bölgesi olan Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı, en son 1963'te patlamış ve yaklaşık bin 100 kişi hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN