185 yıldır lüks içinde yaşıyor!

Saint Helena Adası’nın ünlü sakini kaplumbağa Jonathan, özel aşçıların hazırladığı yemeklerle besleniyor, her hafta sağlık kontrolünden geçiriliyor

185 yıldır lüks içinde yaşıyor!
Birleşik Krallığa bağlı Saint Helena Adası'nda yaşayan 185 yaşındaki dev kaplumbağa Jonathan, en yaşlı canlı olarak biliniyor. Atlas Okyanusu'nun güneyindeki 4 bin 500 nüfuslu adanın en ünlü sakini olan Jonathan'ın resimleri göçmen pulları ve paraları süslüyor.

185 YAŞ OLAĞANDIŞI
Valilik binasının bahçesinde yaşayan Jonathan, özel aşçılar tarafından hazırlanan yemeklerle besleniyor. Veteriner Catherine Man, "Ada sakinlerine göre daha iyi kalitede sebze ve meyveler yiyor" ifadeleriyle Jonathan'ın sahip olduğu lüks yaşam koşullarına dikkat çekti. Man, kaplumbağayı her hafta sağlık kontrolünden geçirdiklerini belirtti. Bir kaplumbağanın ortalama 150 sene yaşadığını ifade eden veteriner, Jonathan'ın 185 yaşına ulaşmasını olağandışı olarak değerlendirdi. Doğu Afrika ülkesi Seyşeller asıllı Jonathan'ın adaya 1882'de getirildiği düşünülüyor. Belgelere göre Jonathan, Saint Helena Adası'nda sürgüne gönderilen Fransız lider Napolyon Bonapart'ın 1821'deki ölümünü sadece bir sene ile kaçırmış. Vali Lisa Philips, "Bazen ters dönüyor ve kendi başına kalkamıyor. Vali olduğumda bunlar benim iş tanımımda yer almıyordu" dedi.
BİZE ULAŞIN