Trump’a rağmen YPG’ye 200 TIR silah

ABD Başkanı Trump’ın “YPG’ye artık silah yok” açıklaması sahaya yansımadı. ABD’nin Suriye’deki terör örgütü PKK/YPG’ye 200 TIR dolusu yeni bir sevkıyat yaptığı ortaya çıktı

Trump’a rağmen YPG’ye 200 TIR silah

ABD'nin Suriye'de terör örgütü DEAŞ'a karşı desteklediği bir diğer terör örgütü PKK / YPG konusunda Başkan Donald Trump'ın sözünün aksine hareket ettiği ortaya çıktı. ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkesinin PYD/YPG'ye silah yardımının bundan sonra kesileceğini söylemişti. Ancak Trump'ın verdiği söze rağmen ABD liderliğindeki koalisyonun, daha önce DEAŞ ile işbirliği yaptıkları ortaya çıkan, bölgedeki yerel Arap halkı zorla evlerinden uzaklaştırdıkları belgelenen ve aldıkları silahları Türkiye'ye karşı da kullanan terör örgütü PKK/YPG'ye yeni silah ve araç sevkıyatı fotoğrafları ortaya çıktı. Söz konusu yeni sevkıyatın yine çatısını PKK / YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) gittiği öğrenildi.

'DEVAMI GELECEK' İDDİASI
Rus Sputnik haber ajansına konuşan DSG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus, ABD'nin önceki gün kendilerine yüzlerce TIR'la ağır silah gönderdiğini söyledi. SDG Sözcüsü, "ABD ile öncülük ettiği koalisyon güçleri bize halen silah yardımında bulunuyor. Silahlarla dolup taşan TIR'lar Kamışlı'dan Deyr er Zor'a geldi" dedi. Haberde ABD'nin yeni sevkıyatında 200 TIR'ın bulduğu kaydedildi. AFP'ye konuşan SDG'liler de ABD'nin kendilerine yaptıkları silah sevkıyatının aynı şekilde devam ettiğini söyledi.

ABD'DE HER MAKAMDAN AYRI AÇIKLAMA GELİYOR
ABD Başkanı Donald Trump'ın "YPG'ye artık silah yok" sözü ile çelişen sadece yeni sevkıyat görüntüleri olmadı. ABD'de Savunma Bakanlığı (Pentagon) ile Beyaz Saray'dan PKK/YPG konusunda farklı açıklamalar geldi. Pentagon, YPG'nin de dâhil olduğu Suriye Demokratik Güçleri ile işbirliğine devam edeceklerini duyurdu. Pentogan Sözcüsü Albay Rob Manning ise "Niyetimiz spesifik tehditler ortadan kaldırıldıktan sonra büyük araçlar ve ağır veya personelce kullanılan silahların toplanmasıdır" dedi. Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ABD'nin PKK/YPG'ye yaptığı silah yardımını Rakka geri alındığı için sona erdirmeyi değerlendirdiğini belirtti. Ancak Beyaz Saray sözcüsü, hangi gruplara silah yardımının kesileceği konusunda herhangi bir isim vermedi.
BİZE ULAŞIN