AB'den skandal FETÖ açıklaması: Terör örgütü olarak görmüyoruz

249 şehit, 2500 yaralı, onbinlerce delil ve binlerce itirafçıya rağmen Avrupa Birliği 15 Temmuz ihanetinin arkasında FETÖ’nün olduğuna ikna olmadı! Avrupa Birliği'nin (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove skandal açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimine kalkışan FETÖ'yü, AB'nin terör örgütü olarak görmediğini belirten Gilles de Kerchove, birliğin bu tavrını yakın zamanda değiştirmesini de olası görmediğini açıkladı.

AB'den skandal FETÖ açıklaması: Terör örgütü olarak görmüyoruz

Türkiye ile AB arasında terörle mücadele konusunda düzenlenen yıllık diyalog toplantısı için Ankara'yı ziyaret eden Avrupa Birliği'nin (AB) Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, Türk yetkililerle terörle mücadele alanındaki mevcut işbirliği, bunu geliştirmenin yolları, yabancı savaşçılar ve işbirliğini artırmak üzere yapılması gereken yasal düzenlemeler konusunda temaslarda bulundu.

SOMUT İŞBİRLİĞİ TARTIŞILIRKEN FETÖ'YE TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEMEDİ!

Gilles de Kerchove, "Temaslarımız sırasında, 'AB yeteri kadar adım atmıyor' gibi bize yardımcı olmayan eleştirileri bir kenara bırakıp terörle mücadele işbirliğimizde ilerleme sağlamamıza yardımcı olacak somut alanları belirlemeye çalıştık. Bize yardımcı olacak olan şey, PKK, DAEŞ, DHKP-C ve genel olarak terörle mücadelede daha etkin olabilmemiz için somut işbirliği alanlarını bulmak olacaktır" dedi.

"AB'NİN POZİSYONUNU DEĞİŞTİRMESİNİ BEKLEMİYORUM"

Türkiye ile AB arasında son terörle mücadele diyalog toplantısının geçen yıl 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay önce yapıldığını belirten de Kerchove, Avrupanın FETÖ'ye yaklaşımını şu sözlerle dile getirdi:

"AB olarak FETÖ'yü bir terör örgütü olarak görmüyoruz ve AB'nin bu pozisyonunu yakın zamanda değiştirmesini de olası görmüyorum. Ancak elbette Türk dostlarımızın bu konuda söylediklerini ve bize sunduklarını dikkatle dinledik. İade ya da adli işbirliği taleplerini destekleyecek tüm somut bilgileri incelemeye hazırız, böylece Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) kapsamında daha somut bir işbirliği geliştirebiliriz"

BİZE ULAŞIN