Filistin’den ABD’ye Kudüs uyarısı

Trump yönetiminin İsrail elçiliğini Kudüs’e taşıyacağı iddiası Filistinlileri ayağa kaldırdı. Filistin yönetimi “Bu girişim bölgeyi istikrarsızlık çemberinin içine iter” çıkışında bulundu

Filistin’den ABD’ye Kudüs uyarısı
ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek 1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa'yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliğinin ise Kudüs'e taşınmasına karar vereceğine dair ortaya çıkan iddiaların yankıları sürüyor. ABD basınındaki haberlere göre Trump, gelecek çarşamba günü ABD elçiliğini Kudüs'e taşıyacak. Filistin Devlet Başkanlığı ise "ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması" yönünde bir karar alınmasının tehlikeli sonuçlara neden olabileceği uyarısında bulundu. Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Radine bu yönde muhtemel bir adımın bölgeyi "istikrarsızlık çemberinin" içine doğru iteceğini belirtti. Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Nasır el-Kudve de "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması" kararı almasını uzak bir ihtimal olarak gördüğünü söyledi.

BEYAZ SARAY: HENÜZ ERKEN
ABD Kongresi, 1995'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmiş ancak o tarihten bu yana görev yapan başkanların tamamı ülke çıkarlarını gerekçe göstererek büyükelçiliği Tel Aviv'de tutmuş, kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti. 1995'ten bu yana ABD başkanları, söz konusu yasadaki ilgili maddeyi kullanarak her 6 ayda bir elçilikle ilgili kararı öteliyordu. Başkanlık kampanyası sırasında ABD elçiliğini Kudüs'e taşıma sözü veren Trump da görevi devraldıktan sonra yasanın ilgili maddelerini askıya alma yetkisini kullanmıştı. Trump haziran ayında da ikinci kez elçiliğin taşınmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesini ertelemişti. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da geçen çarşamba günü bu yönde bir adım için "erken" yorumunu yapmıştı.

'İSRAİL, İRAN ÜSSÜNÜ VURDU'
İsrail'in Suriye'nin başkenti Şam'da Lübnan Hizbullahı'na ait bir askeri mevzi ile rejim güçlerine bağlı bazı noktalara hava saldırıları düzenlediği belirtildi. İsrail basını ise hava saldırısının Şam'a 13 kilometre uzaklıktaki El Kisva'daki askeri üs olduğunu ileri sürdü. Aynı haberlerde İsrail saldırısının, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin kısa bir süre önce dile getirdiği "İran, El Kisva'da askeri üs inşa ediyor" haberinden sonra gelmesine atıf yapıldı.

1967'DE İŞGAL EDİLDİ
Devletler topluluğu Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımıyor. Filistinliler 1967 yılında İsrail tarafından işgal ve daha sonra da ilhak edilen Kudüs'ün doğu kesimini, kurulacak. Filistin devletinin başkenti yapmayı planlarken, İsrail bütün Kudüs üzerinde hak iddia ediyor.
BİZE ULAŞIN