Türk bilim insanına İran’dan büyük ödül

İletişim teknolojilerindeki çalışmalarıyla tanınan Prof. Erol Gelenbe İran’ın 2 yılda bir verdiği The Mustafa bilim ödülüne layık görüldü

Türk bilim insanına İran’dan büyük ödül

Kendisi de iletişim teknolojilerindeki keşifleriyle dünyanın sayılı bilim adamlarından olan Profesör Erol Gelenbe, İran'ın 2 yılda bir verdiği 500 bin dolarlık The Mustafa bilim ödülüne layık görüldü. İnsanoğlunun yaşam kalitesini artıran bilim insanlarına verilen The Mustafa ödüllerinin ikincisi, dün İran'ın başkenti Tahran'da sahiplerini buldu. Uluslararası bilim camiasından 70'ten fazla tanınmış ismin hazır bulunduğu Vahdet Konferans Salonu'nda düzenlenen törende 500 bin dolarlık bilim ve teknoloji ödülünün sahibi Erol Gelenbe oldu. Gelenbe, kendi adıyla anılan (G-Networks veya Gelenbe Networks) ve bilgi iletimi teknolojilerinin hemen her alanında kullanılan keşfiyle ödüle layık görüldü.

DEDESİ DE MATEMATİKÇİ

Osmanlı Devleti'nin 18'inci yüzyıldaki büyük matematikçilerinden İsmail Gelenbevi Efendi'nin torunlarından olan Erol Gelenbe, The Mustafa ödüllerini Nobel'e benzettiğini söyledi. Gelenbe, henüz internet ortaya çıkmadan 1970'lerde yaptığı keşifler sayesinde küresel bilgisayar ağının temellerini attıklarını anlattı. İnternetin faydalarla birlikte tehlikeleri de beraberinde getirdiğini söyleyen Gelenbe "Biz bilim insanları olarak keşif yapıyoruz. Ancak teknolojinin ortaya çıkardığı tehditleri de düşünmek zorundayız. Eğer siber saldırı konusunda uluslararası kaideler konulmazsa bu iş kötüye gidecek. Ancak büyük devletler bu tür kuralların konulmasını istemiyor. Çünkü bu anlaşmalar halihazırda yaptıkları işlerin önüne taş koyabilir" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN