ABD 3 kez DEAŞ’ın kaçmasına izin verdi

Eski SDG’li Silo, ABD’nin kontrolünde DEAŞ ile nasıl birçok kez işbirliği yapıldığını açıkladı. Silo ayrıca, ABD’nin PYD’ye verdiği bütün silahların nereye gittiğini çok iyi bildiğini söyledi

ABD 3 kez DEAŞ’ın kaçmasına izin verdi

ABD'nin Suriye'de desteklediği terör örgütü PYD / PKK'nın kirli yüzü deşifre olmaya devam ediyor. PYD/PKK'nın paravan kuruluşu SDG sözcülüğünü yaptıktan sonra kaçan Talal Silo, örgütün birçok kez ABD'yle anlaşarak, DEAŞ'lıların kaçmasına izin verdiğini söyledi.

PYD/PKK'nın DEAŞ'la anlaşması yankı uyandırdı. Rakka'da neler yaşandı?
Rakka müzakereleri Ayn İsa'da yapıldı. İki gün sürdü. (DEAŞ'la irtibatı sağlayan) Ebu Muhammed, Cilo ve yardımcısı Kahraman görüştüler. DEAŞ'ın Deyr ez-Zor dışında gideceği yer yoktu. ABD, Şam rejimi gelmeden Irak sınırına ulaşması için SDG'nin Deyr ez Zor operasyonuna başlamasını istiyordu. Bu nedenle Rakka'dan çıkanlar vurulmayacaktı. Sonradan öğrendik ki DEAŞ'lıların bir kısmı rüşvet vererek Fırat Kalkanı bölgelerine girmiş.

Başka danışıklı dövüşler oldu mu?
Rakka, DEAŞ'lıları anlaşarak tahliye ettikleri ilk yer değildi. Üçüncüsüydü. Menbiç'te 2 bin DEAŞ'lının sivil kalkanla kentten çıkışına izin verildiği duyuruldu. SDG ve ABD, DEAŞ'lıların can güvenliğini sağlayıp Cerablus'a gitmelerine izin verdi.

Diğer anlaşma neredeydi?
Diğeri (Fırat Nehri üzerindeki) Tabka'da oldu. DEAŞ'lılara güvenli çıkış izni verildi.

PYD, ABD'DEN BAĞIMSIZ HAREKET ETMİYORDU

ABD ile ilk temasınız nasıl oldu?
(SDG sözcülüğüne getirilince) Benimle Suriye dışında görüşmek istediler. Erbil'e götürdüler. ABD üssünde iki gün kaldım. İşlerin koordinasyonu ve basın çalışmaları üzerine konuştuk.

Amerikalı üst düzey yetkililerle doğrudan görüştünüz mü?
Görüşmeler doğrudan gerçekleşirdi. (ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi) Brett McGurk, (Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı) General Stephen Townsend ve (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) CENTCOM komutanı Votel ile görüşmelere katıldım. Bizden katılanları (sözde SDG genel komutanı YPG'li) Şahin Cilo belirliyordu. Çelebiye üssündeki tüm görüşmelere katılıyordum. ABD Dışişleri heyeti ile toplantı yaptık. Cilo ile ABD yönetimi arasında tam bir koordinasyon vardı.

Örgüt elebaşları verdikleri bunca destek karşılığında PKK/KCK yani örgütün ana gövdesi için uluslararası alanda açık destek istemedi mi?
Daha nasıl bir destek olacak ki? PKK'nın silah ve para desteğine ihtiyacı var. Silahlar SDG'ye ondan YPG'ye gidiyordu. YPG'den de PKK'ya ulaşıyordu. Dolayısıyla Şahin Cilo'nun gelin PKK'ya silah verin demesine gerek yok.

ABD yardımlarının duracağı konusunda bir sinyal alındı mı?
ABD'nin son açıklamalarına göre, artık silah sevkedilmeyecekmiş. Ama yeterince silah aldılar zaten. Aldıkları paranın haddi hesabı yok.

PYD/PKK, ABD'den bağımsız hareket edebiliyor mu?
ABD onayı olmadan hiçbir hamle yapamaz. Çünkü desteği ABD veriyor. Özellikle de hava desteğini.

Rakka'da terörist elebaşı Öcalan posterlerinin asılmasına ABD'den yazılı açıklamayla tepki geldi. Taraflar arasında ne yaşandı?
Amerikalılar, örgüt kamuoyu nezdinde zorda kalmasın diye posterler ve sloganlar konusunda hep uyarırdı. Kürt tarafı uyarıyı kabul etmezdi. Amerikalıların bizle görüştüğü yerlerde Öcalan posterleri oluyordu. Hatta SDG'nin ilk kurultayında bile vardı. Bölgedeki bayrakların tümü YPG, YPJ ve benzeridir. Yani SDG bayrakları göremezsin. Amerikalılar kiminle çalıştıklarını iyi biliyor.HER ŞEYİN ARKASINDA BRETT MCGURK VAR

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün etkisi nedir?
En başından beri çok etkili. Mesela Çelebiye üssündeki ilk toplantımızda, Menbiç'in kurtarılması konuşuldu. Bunu öneren oydu. Türk tarafını ikna etmemiz için çoğunluğunu Arapların oluşturacağı kente özgü askeri konsey kurulması gerektiğini söyledi. Böylece şehri kurtaranların Menbiç'in kendi evlatları olduğu havası verilmek istendi. Aynı öneriyi Rakka'da da gördük. Önerileri yaparken, 'Türk tarafını ikna etmemiz gerekiyor' derdi. Onun için de sahadaki unsurların Araplardan oluştuğu görüntüsünü vermemiz gerektiğini söylerdi. Menbiç Askeri Konseyi bünyesinde Menbiç Türkmenleri Birliği görünüyordu. Oysa içinde kimse yoktu. Bu McGurk'ün talebiyle yapılıyordu.
BİZE ULAŞIN