Gerçekten Süper Ay

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumuna geldiği doğa olayı Süper Ay önceki gün gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından seyredilen Süper Ay, izleyenlere nefes kesici anlar yaşattı

Gerçekten Süper Ay
Dünya'nın uydusu Ay'ın gezegenimize en yakın noktasına ulaştığı Süper Ay doğa olayı, dünyanın dört bir yanında kartpostallık görüntülere sahne oldu. Los Angeles'tan Marsilya'ya, Abu Dabi'den Hong Kong'a, New York'tan İstanbul'a kadar pek çok şehirde, 2017'nin tek gözlemlenebilen Süper Ay'ı büyük bir heyecanla seyredildi. Dolunay şeklindeki Ay'ın normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak olarak görüldüğü doğa olayını izleyenler nefes kesici anları kaydedebilmek için fotoğraf makinelerine sarıldı.


İngiltere

Ay'ın Dünya'ya normalden yüzde 5 yakın olduğu Süper Ay, sosyal medyanın da gündemine oturdu. Sosyal medya platformlarında çektikleri fotoğrafları paylaşan kullanıcılar, "Ekranlarınızı kapatın, ne yapıyorsanız bırakın ve Ay'ın inanılmaz görüntüsünü izleyin" ifadelerini paylaştı. Doğa olayının hemen ardından, uluslararası haber kuruluşları Süper Ay'ın en iyi fotoğraflarını derleyerek okuyucularıyla paylaştı.


Myanmar

Öte yandan, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 3 Aralık tarihli Süper Ay'ın "Süper Ay Üçlemesinin" ilki olduğunu açıkladı. Diğer Süper Ay'ların 1 Ocak ve 31 Ocak 2018'de gerçekleşeceğini duyuran NASA, tam güneş tutulmasının da eşlik edeceği üçüncü Süper Ay'ın "çok özel" olacağını ifade etti.


Japonya
BİZE ULAŞIN