Trump ateşle oynuyor

Trump ateşle oynuyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak resmen tanımaya hazırlandığına ilişkin haberler gelirken, Filistinliler bu kararın alınmaması için çağrıda bulunuyor.
Trump'ın damadı ve Ortadoğu Barış Elçisi Jared Kushner pazar günü, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyıp tanımamaya karar vermeye çalıştığını söyledi. Arap Birliği lideri Ahmed Abul Gheit ise, böyle bir kararın fanatizmi ve şiddeti artırırken, barış umutlarını söndüreceğini belirtti. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da , "ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması" tartışmalarına ilişkin, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yapıyor. Abbas, cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda bir durum değerlendirmesi yapmıştı. Erdoğan dün de Gazze Başbakanı İsmail Haniye ile telefonda görüştü. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ise pazar günü, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) Kudüs için acil toplanma çağrısı yaptı. Arap Birliği bugün acil toplanıyor.

AB, ABD'DEN TELEFON NUMARASI İSTEDİ
Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Euronews'e yaptığı açıklamada ABD yönetimindeki dağınıklığa atıfta bulunarak, "ABD'de Avrupa'nın numarası var. Sorma sıra bizde. Washington'u aramak istediğimizde kimi arayalım?" diye sordu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsü uluslararası anlaşmalarla bellidir. Bu statüsü kaldırılarak başka bir adım atılırsa bu büyük bir felaket olur. Oldu bittilere karşı Türkiye'nin evet demesini kimse Türkiye'den beklememelidir" dedi.
BİZE ULAŞIN