“Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz”

“Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın ve cuma günü düzenleyeceği Yunanistan ziyareti öncesinde Yunanistan Başbakanı Aleksi Çipras, Anadolu Ajansı'na konuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan darbecilerin iadesine ilişkin yargı kararlarına saygı duyulacağını belirten Çipras, "Bu noktanın ötesinde, benim duruşum her zaman net olmuştur: Yunanistan'da darbeciler hoş karşılanmaz. Bu kapsamda, Türkiye ile güvenlik ve yargı alanlarındaki işbirliğimize devam ediyoruz" dedi.
Kıbrıs sorununa ilişkin, "Kıbrıs'ta BM kararlarına dayalı adil ve kalıcı bir çözüm için müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik bir destek mesajı göndermemiz önemli" diyen Çipras, AB-Türkiye arasındaki göçmen işbirliğinin Türkiye'nin AB açısından ne kadar önemli olduğunun kanıtı olduğunu söyledi. Çipras, "Türkiye, taahhütlerini yerine getirerek ve Ege'de göç akışını azaltarak mutabakata bağlılığını gösterdi. Ancak, Doğu Ege adalarında durum hâlen zor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra AB liderleriyle mutabakatın uygulanma şeklini görüşeceğim" dedi.

CESUR ADIMLAR ATABİLİRİZ
Başbakan Çipras, "On yıllar sonra bir ilk olan Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek ziyaretin ileriye dönük cesur adımlar atmamız için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

KESKİN NİŞANCILAR YERLEŞTİRİLDİ
Ziyaret, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina merkezindeki Syndagma alanında ve parlamento binası önündeki Meçhul Asker anıtına çelenk koymasıyla başlayacak. Binalara keskin nişancılar yerleştirildi. Merkezdeki metro istasyonları ve ana caddeler güvenlik için kapatıldı. Stelyo BERBERAKİS
BİZE ULAŞIN