Silahlı direniş ve intifada çağrısı

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına karşın Hamas’tan ‘yeni intifadanın başlatılması’ açıklaması geldi. Abbas ise “Silahlı direniş” çağrısı yaptı

Silahlı direniş ve intifada çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm dünyayı karşısına alarak Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" tanıması bölgeyi bir kez daha ateş çemberinin içine attı. Trump uluslararası tepkilere rağmen ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı'na, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı da vermişti. Trump'ın kararının ardından Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye dün "ABD'nin kararına karşı yarından itibaren (bugün) yeni intifada başlatılmasını istiyoruz. Filistin yönetiminden Oslo Anlaşması'ndan çıktığını duyurmasını istiyoruz. ABD'nin Kudüs ile ilgili kararı, yeni bir siyasi sürecin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür" diye konuştu.

EBEDİ BAŞKENT KUDÜS

Heniyye ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs için İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırmasını takdirle karşıladıklarının altını çizdi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Filistinlilere silahlı direniş çağrısı yaptı. Abbas, Trump'ın kararının İsrail'e hiçbir hak sağlamayacağını, Kudüs'ün bir Arap-Müslüman ve Hıristiyan şehri olduğunu ve Kudüs'ün Filistin'in ebedi başkenti olduğunu söyledi. Filistin lideri Mahmud Abbas, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul ettiğini açıklamasıyla bütün anlaşma ve kararları çiğnediğini belirterek, bu açıklamayla Washington'un uluslararası ve ikili barış süreçlerinin altını oyduğunu ve bunun kendisinin barış görüşmelerinden çekildiği anlamına geldiğini dile getirdi.

YARIM ASIRLIK İŞGAL YENİ BİR BOYUTA TAŞINDI

Doğu Kudüs'ü 5 Haziran 1967'de işgal eden İsrail, 1980'de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını "birleşik başkent" ilan etmişti. BMGK, 1980'de kabul ettiği kararla İsrail'in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı. BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs'ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv'de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs'ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor. ABD, Trump'ın hamlesiyle Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

İTİRAF

ABD merkezli CNN International'a konuşan üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, Trump'ın Kudüs kararının İsrail-Filistin barış sürecini sekteye uğratacağını tahmin ettiklerini söyledi. İsmi açıklanmayan yetkili, "Sürecin sekteye uğramasına karşı hazırlıklıyız. Umut ediyorum bu süreç kısa olur" diye konuştu.

ACİL ZİRVE

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) bugün toplanarak Trump'ın kararını ele alacak. Toplantı talebi Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay'dan geldi. Arap Birliği ise yarın dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanma kararı aldı. Toplantı kararı Filistin, Ürdün ve Fas'ın talebi üzerine alındı.

'BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE SIKILMIŞ BİR KURŞUNDUR'

A Haber canlı yayında konuşan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, "Barış görüşmelerine sıkılmış bir kurşun olarak görüyoruz bunu. Ortadoğu'da çok sıkıntılı bir sürece girmiştik geçtiğimiz senelerde. Amerika çözüm noktasında büyük bir başarısızlık göstermiş ve bu barış görüşmelerinden çekildiğini ifade etmek istiyordu. Bu kararı hukuksuz görüyoruz. Özgür İslam ülkesi Filistin'in özgürlüğüne vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz bunu" dedi. Kararı kabul etmeyeceklerini ve Filistinlilerin öfke duyduğunu belirten Mustafa, "Amerika'nın büyük çapta değişimini anlamıyoruz. Bu tartışılmamış karar da ülkeler arası hukuku da ihlâl etmiş durumda. Hiçbir şart altında bunu kabul etmeyeceğiz. Kudüs Filistin'in başkentidir. Bu karardan ABD ile ilişkilerimiz etkilenecek. Trump çok büyük bir hata işlemiştir, hukuksuzdur. Filistin halkı kendi son sözü söyleyecektir. Bu karar dini duygularımızı ateşledi" diye konuştu. (ANKARA)

TEPKİ YAĞIYOR

Filistin: Karar, vazgeçilmez ulusal haklara saldırı ve sömürgeci İsrail'i ödüllendiriyor. Uluslararası hukuk ve anlaşmaları ihlâl ediyor.
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi: Filistin halkına karşı savaş ilanı.
Tunus: Başbakan Yusuf eş-Şahid, "Tunus, bu karar karşısında Filistin halkını ve haklı davasını mutlak şekilde desteklemektedir" dedi.
Suudi Arabistan: Şiddetle kınıyoruz. Kudüs'e yeni bir statü dayatılması mümkün değil.
Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı: Tepki olarak cuma ve sonraki günlerde barışçıl bir intifada yapılmalı
Lübnan: Kararı kınıyor ve reddediyoruz. Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz.
Fransa: Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Fransa'nın onaylamadığı üzücü bir karardır. Bu, uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı bir karardır" dedi.
Çin: ABD tarafsız ve adil olmalı.
Azerbaycan: Doğu Kudüs Filistin'in başkenti olmalı.
Afganistan: Filistin'in bağımsızlık haklarının korunmasından yanayız.
Endonezya: ABD kararı yeniden gözden geçirmeli, kınıyoruz.
Malezya: ABD'nin kararını hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.
Güney Afrika Müslüman Hukuk Konseyi: ABD uluslararası ve BM kararlarını ihlâl ediyor.
Rusya: ABD'nin kararı endişe verici,
Avustralya: Büyükelçiliğimiz Tel Aviv'de işlemlere devam edecek.
Yeni Zelanda: Bu karar bizi bir yere götürmeyecek, işleri zorlaştıracak
Bulgaristan: Ortadoğu barış sürecini olumsuz etkiler.

BİZE ULAŞIN