Filistin’de Musta’rab dehşeti

Batı Şeria’da çocuklara karşı terör estiren, yüzü Filistin bayrağı ile kaplı İsrail gizli polisi musta’rablar direnişçileri vahşice tutukluyor

Filistin’de Musta’rab dehşeti
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını açıklamasının ardından Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de başlayan eylemler birinci haftasına girdi. Batı Şeria'nın Ramallah, Nablus, Tulkerm, Kalkiliyye, Cenin, Beytullahim, ve El-Halil'deki gösterilere polisin müdahale etmesi sonucu 18 kişi yaralandı. Ramallah'ta yüzleri Filistin bayraklarıyla kaplı "musta'rab" isimli İsrail Gizli Polisleri de, Filistinlileri gözaltına aldı. ABD'nin Kudüs kararına kınayan sloganlar atan eylemciler, Batı Şeria'nın El Halil kentinde yürüyüş düzenledi. Filistin bayrakları ve dövizler taşıyan vatandaşlar, "Kudüs, Filistin'in Başkentidir' sloganları attı. Göstericiler, ABD Başkanı Donald Trump'ın maketini yaktı. Filistinli göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale eden polis, bölgedeki dükkanların kepenklerini de zorla kapattırdı. Atılan gazdan etkilenen çok sayıda Filistinli, boğulma tehlikesi geçirdi. İsrail polisi, biri gazeteci olmak üzere çok sayıda Filistinliyi yaralandı.

RAMALLAH YİNE KARIŞTI
Ramallah'ın Beytil bölgesinde ise Filistinli avukatlar Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesi kararını protesto etti. İsrail askerleri de protestolara gaz bombalarıyla müdahale etti. Çok sayıda kişinin yaralanırken İsrail Polisi, 6 Filistinli'yi gözaltına aldı. Ramallah'ta Trump'ın dünyada tepkiyle karşılanan Kudüs kararını protesto eden göstericiler, yüzleri kefiye ve Filistin bayrağıyla sarılı sivil İsrail askerleri tarafından gözaltına alındı. Filistinliler gibi giyinen gizli polisler, eylemcilerin arasına karışarak Filistinli gençleri vahşice tutukluyor. Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de İsrail polisi 124 Filistinliyi yaraladı. 101 fanatik Yahudi polisler eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Polisin Mescid-i Aksa girişinde Müslüman kadınların kimliklerine el koyduğu belirtildi. Bir haftada 260 Filistinli gözaltına alındı.

İSRAİL CASUSU MUSTA'RABLAR
Filistinliler'in "Arap olmuş" anlamına gelen "Musta'rab" ismini verdiği gizli polisler, tanınmamak için operasyonlarda yüzlerini gizliyor. Arap kılığına giren musta'rablar, çıkan çatışmalar esnasında belirledikleri gençleri etkisiz hale getirip işgal askerlerine teslim ediyor.
BİZE ULAŞIN