Filistin'de tansiyon yüksek: İsrail göstericilere saldırdı

ABD lideri Donald Trum'ın kameralar karşısına çıkarak ilan ettiği Kudüs kararı, Şili'den Japonya'ya kadar dünyayı sarstı. Bugün Kudüs ve diğer Filistin kentlerinde Cuma namazı sonrasında gösteriler var. Gösterilerde 10'dan fazla kişi yaralandı.

Filistin'de tansiyon yüksek: İsrail göstericilere saldırdı

Batı Şeria'da Ramallah başta olmak üzere birçok kent ve beldede cuma namazının ardından ABD'nin söz konusu kararının protesto edildiği gösteriler düzenlendi. Göstericiler, Filistin bayraklarını yanı sıra, "Kudüs sonsuza kadar Filistin'in başkentidir" yazan dövizler taşıdı.

Kudüs'te tansiyon yükseliyor

İsrail askerleri, köpeklerle Mescid-i Aksa avlusunda geziyor.

İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın çıkışında birçok Filistinli'yi gözalıtna aldı, gelişmeleri haber televizyonları canlı yayınla veriyor. Çatışmalarda en az 10 Filistinli yaralandı.

Anadolu Ajansı, İsrail polisinin gösterileri engellemek için Kudüs'teki Eski Şehir bölgesinin ana girişi olan Şam Kapısı'nın önüne demir bariyerler yerleştirdiğini gün içinde bildirmişti.

Çok sayıda İsrail polisi Kudüs ve çevresinde konuşlanmış durumda.

Geçen haftadan bu yana göstericileri biber gazı ve plastik mermilerle dağıtmayı deneyen İsrail, en az 77 Filistinli protestocuyu gözaltına aldı. Çarşamba günü Ramallah'taki gösteride yüzleri kefiye ve Filistin bayraklarıyla kapalı İsrail askerlerinin bazı eylemcileri gözaltına alması, büyük ses getirmişti.

Bölgede gerginlik devam ediyor.

BİZE ULAŞIN