Suudi akademisyenden yüz kızartıcı Kudüs sözleri

Dünyanın dört bir yanında Kudüs'ün İsrail'in Başkenti olarak ilan edilmesine tepkiler çığ gibi büyürken, Suudi bir akademisyenin Kudüs'ün İsrail'e teslim edilmesi gerektiğini açıkladı.

Suudi akademisyenden yüz kızartıcı Kudüs sözleri

Cidde'deki Strateji ve Eğitim için Ortadoğu Merkezi'nin Başkanı Abdülhamid Hakim, ABD merkezli El Hurra kanalında katıldığı bir programda, "Trump'ın Kudüs kararı müzakereler için pozitif bir şok etkisi yarattı. Biz, Araplar, diğer tarafın taleplerini anlamalıyız" dedi.

Suudi akademisyenden şok Kudüs yorumu!

Suudi akademisyen skandal açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Hristiyanı, Müslümanı fark etmeksizin milyonlar, ABD'nin yanlı Kudüs kararını eleştiriyor, protestolar gerçekleştiriyor. Her ne kadar üç semavi din için kutsal bir mekan olsa da Kudüs, Müslümanlar için daha çok önem arz ediyor. Bu sebeple Müslümanların kırmızı çizgisi olan Kudüs, bir başka "Müslüman" ülke olan Suudi Arabistan için o kadar da önemli değil gibi görünüyor.

"KUTSAL YERLERİ YÖNETME TECRÜBESİ"

Bu skandal sözlere dayanak olarak Suudi Arabistan'ın kutsal bölgeleri yönetme konusundaki fikirleri olduğunu belirten Suudi Akademisyen, "Kudüs'ün kutsal yerlerinin yönetimini Filistin yönetiminin elinde olacak şekilde İsrail'in başkenti olmasında bir sakınca olmadığını hatta bunun başarılı ve sağlıklı bir çözüm" olacağını belirtti.

"ARAPLARIN BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMESİ LAZIM"

Abdülhamid Hakim isimli akademisyenin skandal sözleri bununla da sınırlı kalmadı. Kudüs'te Yahudilerin tarihleri ve kökenleri olduğunu kabul edilmesi gerektiğini savunan Hakim, başarı için Arapların bakış açısının değiştirmesi ve İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ün kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Skandal sözler sonrasında Suudi Akademisyen yoğun eleştirilerin hedefi olurken, sosyal medyada paylaşım rakamlarını alt üst eden bu görüntü, günün en çok izlenen ve paylaşılan görüntülerinden biri oldu.

BİZE ULAŞIN