Erdoğan’a Kudüs teşekkürü

ABD’nin Kudüs kararına karşı BM Genel Kurulu’nda verilen tepki sokaklarda sevinçle karşılandı. Dünyanın farklı köşelerinde düzenlenen gösterilerde Trump protesto edildi, bu karara karşı dik duran ülkeler selamlandı

Erdoğan’a Kudüs teşekkürü

ABD Başkanı Donald Trump'ın skandal kararı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki oylamada gördüğü tepkinin bir benzerini, dünyanın dört bir yanındaki meydanlara çıkan protestoculardan da gördü. Türkiye ve Yemen'in girişimleriyle BM Genel Kurulu'nda oylanan Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı" 128 ülkenin tepkisiyle karşılaşırken, ABD ve İsrail haricinde sadece 7 ülkenin desteğini alabilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Diriliş Ertuğrul'lu teşekkür klibi

TÜRKİYE'NİN İZİNDEN
BM Genel Kurulu'ndan gelen destek Kudüs'te memnuniyetle karşılandı. Mescid-i Aksa'nın avlusunda cuma namazında bir araya gelen Müslümanlar, Trump'ın kararını kınayan sloganlar atarken Türk bayrağı salladı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini belirten pankartlar taşıdı.
Malezya'nın idari başkenti Putrajaya düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı gösteride konuşan Başbakan Najib Razak "Kudüs'ün Filistinlilere ait olacağı güne kadar diplomatik kanallarla, her yolu deneyerek mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi. Basına yansıyan bilgilerde Najib Razak'ın "Türkiye'yi takip ederek Doğu Kudüs'e Filistin elçiliği açacağı" kaydedildi.

BM'de tarihi karar açıklanırken ABD temsilcisi salonu böyle terk etti!

Hindistan'ın Ahmedabad ve Mumbai şehirlerinde de gösteriler düzenlendi. Pankartlarda BM Genel Kurulu'nda Trump'ın karşısında duran ülkelere teşekkür edildi ve İsrail ürünlerine boykot çağrısında bulunuldu.
Tayland'ın Pattani eyaletindeki cuma namazında Filistin bayrakları sallandı.
Pakistan'ın Peşaver şehrinde göstericiler "Kudüs Filistin'in Başkentidir" yazılı afişler taşıdı ve skandal kararın arkasındaki isim olan Trump'ın kuklasını taşıyarak protesto etti. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te de Müslümanlar "ABD'nin Filistin'e müdahale etmemesi" çağrısında bulundular.

LİDERLER DE TRUMP'A 'HAYIR' DEDİ
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki Kudüs oylamasının ardından dünya liderleri bir kez daha ABD Başkanı Donald Trump'ın kararının yanlışlığını vurgulayan açıklamalarda bulundu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, skandal kararla ilgili "ABD kendisini marjinalize etti, ben aynı şeyi yapmamaya çalışacağım" dedi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin Kudüs kararı sonrası tarafsızlığını yitirdiğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirterek, bu ülkeden gelecek herhangi bir barış planını kabul etmeyeceklerini bildirdi.
İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Twitter hesabından, "BM'de Trump'ın kabadayılığına 'Hayır' denilerek, dünya çapında cevap verilmiştir" mesajını paylaştı.
Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye de kararı "Hak, adalet ve tarihin zaferi" şeklinde nitelendirdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise "Kudüs'ün statüsü iki tarafça açıklığa kavuşturulmalıdır. Dışarıdan bir çözüm öngörülmemelidir. Biz bu nedenle BM kararında daha önce açıkladığımız pozisyonumuzun altını çizdik" diyerek neden 'evet' oyu kullandıklarını açıkladı.

Erdoğan'dan Trump'a flaş mesaj! "Dünya 1'den de büyüktür"

MESCİD-İ AKSA'DA 45 BİN KİŞİ
Mescid-i Aksa'da okunan cuma hutbesinde, Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesini sağlayan dünya devletlerine teşekkür edildi. Kudüs İslami Vakıf İdaresi Sözcüsü Firas Dibs, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Mescid-i Aksa'da 45 bin kişinin cuma namazını eda ettiğini dile getirdi.

KUDÜS'TE 2 TÜRK GÖZALTINA ALINDI
İsrail polisi dün akşam namazından sonra Mescid-i Aksa'nın Kattanin (Pamukçular) Kapısı'ndan giriş yapmak isteyen bir grup Türk vatandaşına müdahale etti. Türk bayrağı baskılı tişört giyen, aralarında çocukların da bulunduğu grubu tartaklayan polis, Abdullah Kızılırmak ve Mehmet Kargılı'yı gözaltına aldı. Grubun Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmek için Belçika'dan geldiği belirtildi.

İSRAİL ASKERLERİ YİNE ÖLDÜRDÜ
Gazze'nin Cibaliye beldesindeki Kudüs gösterilerinde, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu Zekeriya el-Kefarine (24) ve Muhammed Nebii Muhaysin (30) şehit oldu. Gösterilerde 141 Filistinli de yaralandı.

Filistin'de Cuma namazı çıkışı çatışma çıktı

BİZE ULAŞIN