Trump'tan ek vergi sürprizi

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı imalatçılara zarar verdiği gerekçesiyle ithal güneş panellerine yüzde 30, çamaşır makinelerine yüzde 20 ek gümrük vergisi getirdi. Geçen hafta ABD federal hükümeti, bütçenin onaylanmaması yüzünden resmi olarak kapanmıştı.

Trump'tan ek vergi sürprizi

ABD Ticaret Temsilciliğinden (USTR) yapılan açıklamaya göre, Trump, ithal güneş panelleri ve çamaşır makinelerine bu yıl sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulanmasını onayladı.

Trump yönetiminin Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) yeniden müzakereye açmasından bu yana en ciddi adım olarak kabul edilen gümrük vergisi kararının, Amerikalı imalatçıların ABD Uluslararası Ticaret Komisyonuna (ITC) yaptıkları şikayetler üzerine alındığı bildirildi.

Açıklamada, ITC'nin Amerikalı üreticilerin güneş panelleri ve çamaşır makinelerinin ithalatından ciddi şekilde zarar gördüğünü tespit ettiği ve ABD Başkanı Trump'a söz konusu ürünlere gümrük vergisi uygulanması tavsiyesinde bulunduğu ifade edildi.

VERGİLER, GÜNEŞ PANELLERİ İÇİN 4, ÇAMAŞIR MAKİNELERİ İÇİN 3 YIL SÜRECEK

Güneş panellerine yönelik tarifenin 4, çamaşır makinelerine yönelik tarifenin 3 yıl yürürlükte kalacağı belirtilen açıklamada, söz konusu oranların her yıl kademeli olarak azaltılacağı bildirildi.

İthal çamaşır makineleri ise bu yıl yüzde 20, gelecek yıl yüzde 18, bir sonraki yıl yüzde 16 gümrük vergisine tabi tutulacak.

ABD HÜKÜMETİ KAPANDI

AMERİKALI TÜKETİCİLERİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Trump yönetiminin korumacı ticaret adımlarından sonuncu olan gümrük vergisi kararı, Amerikalı imalatçıları sevindirirken, yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketleri ve çevreci örgütleri üzdü.

ABD'DE HÜKÜMET KRİZİ DEVAM EDİYOR!

Ülkedeki Güneş Enerjisi Endüstrisi Derneği, bu sektörde çalışan 260 bin Amerikalı işçinin dörtte birinin ithal güneş panellerine getirilen gümrük vergisinden ötürü işlerini kaybedebileceğini açıkladı.

Amerikan Yenilenebilir Enerji Konseyi ise güneş panellerine yönelik gümrük vergisinin elektrik fiyatlarını yükselteceği uyarısında bulundu.

BİZE ULAŞIN