McCurdy: YPG yüzünden ilişkilerin kopması iki ülkenin de zararına

Amerikan merkezli Türk Amerikan Koalisyonu (TCA) kuruluşu, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin YPG birimine yaptığı silah yardımları sebebiyle ABD-Türkiye ilişkilerinin kalıcı bir biçimde kopmasının iki ülke için de kayıp, DEAŞ için ise büyük bir kazanç olacağı uyarısında bulundu.

McCurdy: YPG yüzünden ilişkilerin kopması iki ülkenin de zararına

Washington Times gazetesinde Editöre Mektuplar köşesinde yer alan analiz mektubunda ABD'nin terör örgütü YPG'ye yapılan silah yardımı masaya yatırıldı.

TCA Başkanı G. Lincoln McCurdy tarafından kaleme alınan mektupta, Türkiye'nin haklı olarak, çok sayıda Türk askerinin ölmesiyle sonuçlanan sınırındaki terör saldırılarından sonra YPG'nin silahlandırılmasını ulusal güvenliğine tehdit olarak algıladığı vurgulandı.

McCurdy, Trump yönetiminin Türkiye'nin terör örgütü PKK'yla on yıllar boyunca süren savaşını anlamakta ve YPG'ye verilen silahların PKK'lı teröristlerin eline geçmeyeceğinin garantisini vermekte başarısız olduğunu kaydetti.

Mektupta "Birleşik devletlerin YPG-PKK'yı silahlandırma kararını yeniden gözden geçirmesini ve Türkiye ile stratejik işbirliğini yeniden masaya yatırması konusunda ısrar ediyoruz." ifadeleri yer aldı.

İşte o mektup

Türk Birlikleri neden Afrin'de

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'deki PKK bağlantılı Kürt militanlarına karşı Suriye'nin Kuzey Batı'sına Zeytin Dalı Operasyonu başlattı.

Aylardır Türk yetkilileri bir terörist grubunu diğeriyle savaşması için desteklemenin özellikle bu gruplardan birinin Türkiye'nin bölünmesine yönelik isteğinin olduğu zamanda, çok riskli bir strateji olduğunu ABD'ye iletmeye çalıştı.

Trump yönetimi, cevap olarak, karışık mesajlar gönderdi ve NATO müttefikinin güvenliğine yönelik taahhüdünü yerine getiremedi.

Türkiye, Obama yönetiminden beri ABD'nin PKK-YPG işbirliğinin sürmesini şiddetle kınayarak karşı çıktı. YPG, PKK'nın Suriye parçası olan PYD'nin silahlı kanadı. PKK Birleşik Devletler tarafından da terör listesine alınan silahlı terör örgütü.

Her ne kadar ABD'de geniş bir şekilde bilinmese de çok sayıda sivil sınır hattında DEAŞ ve YPG saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Türkiye bu yüzden haklı olarak PKK'nın Suriyeli militanlarını silahlandırmasını ulusal güvenliğine tehdit olarak algılıyor.

Trump yönetimi YPG'yi DEAŞ'a karşı savaşan etkili güç olarak görürken, görünen o ki Türkiye'nin PKK terörü ile on yıllar boyunca süren savaşını kabul etmiyor. Aynı zamanda YPG'ye sağlanan ekipmanların PKK teröristlerinin elinde Kullanılmayacağının garantisini de vermiyor.

ABD –Türkiye ilişkilerinin bu sebepten kalıcı olarak kopması her iki tarafın da kaybı ve DEAŞ ve Amerika'nın diğer düşmanlarının ise büyük bir kazancı olacaktır.

Birleşik devletlerin YPG-PKK'yı silahlandırma kararını yeniden gözden geçirmesini ve Türkiye ile stratejik işbirliğini yeniden masaya yatırması konusunda ısrar ediyoruz.

BİZE ULAŞIN