Ve İsrail itiraf etti... “Biz vurduk…”

İsrail, 2007 yılında Suriye'de bir tesisi, nükleer reaktör olduğu kuşkusuyla bombaladığını ilk kez kabul etti ve görüntülerini açıkladığı saldırının bölge ülkelerine uyarı olması gerektiğini söyledi.

Ve İsrail itiraf etti...   “Biz vurduk…”

Saldırıda, nükleer reaktör olduğu sanılan mevzinin ortadan kaldırıldığı açıklandı. İsrail ordusu, 2007'de Suriye'de nükleer reaktör olduğu sanılan bir mevzinin ortadan kaldırıldığı hava saldırısı düzenlediğini doğruladı. 6 Eylül 2007'de düzenlenen hava saldırısına ilişkin kamuoyuna açıklama yaptı.

İSRAİL, SURİYE'DE ÇOK GİZLİ HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİĞİNİ BELİRTTİ

Açıklamada, Şam'ın 450 kilometre kuzeydoğusundaki Deyrizor bölgesinde bulunan bir tesise 8 F-15 uçağıyla çok gizli hava saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Hava saldırısıyla imha edilen tesisin yıllar içinde geliştirildiği ve 2007 sonunda işletilmesinin planlandığı savunulan açıklamada, İsrail ordusunun, 2004 sonunda Deyrizor'daki bu tesisin geliştirilmesine yardım eden yabancı uzmanlardan bilgi edinmeye başladığı kaydedildi.

KUZEY KORE TESİSİN KURULMASINA YARDIM ETTİ İDDİASI

Açıklamada, Suriye'nin plütonyum üretmek için reaktör inşa etmesine yardım edenin Kuzey Kore olduğu ileri sürüldü.

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eisenkot, 2007'deki saldırının "İsrail'in varoluşuna yönelik tehdit oluşturan bir yapıya müsamaha gösterilmeyeceği" mesajını taşıdığını söyledi.

BİZE ULAŞIN