Muhaliflerin yeni adresi: ÖSO

TSK’nın önderliğinde giderek güçlenen ve Suriye’nin kuzeyinde söz sahibi olan Özgür Suriye Ordusu’na farklı gruplardan katılım artıyor

Muhaliflerin yeni adresi: ÖSO
TSK desteğiyle her geçen gün sahada daha da güçlenen Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) destek artıyor. İngiliz The Guardian gazetesindeki haberde ÖSO'nun Afrin'de kısa sürede kontrolü sağlamasının, son yıllarda herhangi bir muhalif grubun sahada aldığı tek kazanım olmasına vurgu yapıldı. "Afrin sonrası, Suriye'nin kuzeyindeki muhalif gruplar Türkiye'nin desteğinde ittifaka doğru ilerliyor" denilen haberde, ÖSO'dan bir komutanın "Afrin zaferi sonrası ilk kez birlik olduk" sözlerine yer verildi. ÖSO komutanı "Esad bile bizi bir araya getirmeyi başaramamıştı. Halk birçok muhalif gruptan nefret ediyor ve bu, birleşik ordu kurduğumuzda, değişecek" dedi. Haberde şu ifadelere yer verildi: "ÖSO, 20 bin kişilik ordularının El Kaide bağlantılı militanları İdlib'in kuzeyinden çıkarabileceklerine inanıyorlar. Esad'sız bir geçiş sürecinde Suriye ordusu ile birlikte topraklarını koruyabileceklerini söylüyorlar."
Öte yandan, Suriye'nin İdlib ilinde bir pazar yerine Rus savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırısında ilk belirlemelere göre 42 sivil hayatını kaybetti.
BİZE ULAŞIN