Son Dakika: Almanya ve ABD'den flaş Rusya açıklaması

Son Dakika Haberi: İngiltere ve Rusya arasında devam eden casus gerilimi sonrasında Almanya Dışişleri Bakanlığı 4 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini doğruladı. ABD'den gelen son dakika bilgisine göre ise Başkan Donald Trump 60 Rus'un sınır dışı edilmesi emrini verdi. AB Konseyi Başkanı Tusk: "14 AB ülkesi Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı"

Son Dakika: Almanya ve ABD'den flaş Rusya açıklaması

Almanya, çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesi nedeniyle 4 Rus diplomatı sınır dışı etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bakanlığın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Salisbury'deki zehirleme olayının aydınlatılmasına ilişkin Rusya'nın hala katkı sağlamaması yüzünden Almanya'nın bugün 4 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini duyurdu.

Böylelikle İngiltere ile dayanışma içinde oldukları sinyali gönderdiklerini belirten Maas, bu kararın kolay verilmediğini kaydetti.

TRUMP EMİR VERDİ!

ABD, 60 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu. Ayrıca Rusya'nın Seattle Konsolosluğu da kapatılacak.

İngiltere - Rusya casus gerilimi

BATILI ÜLKELERDEN PEŞ PEŞE KARARLAR GELDİ!

Bugün Batılı ülkelerden Rusya'yı hedef alan peş peşe kararlar geldi. ABD, Fransa, Polonya, Ukrayna, Çekya ve Litvanya Rus diplomatları sınırdışı edeceklerini duyurdu. Eşzamanlı olarak açıklanan kararlar şöyle:

Fransa, Polonya ve Almanya dörder Rus diplomatı sınırdışı edecek;

Letonya bir, Çek Cumhuriyeti üç Rus diplomatı sınırdışı edecek;

Estonya Rusya'nın savunma ataşesini sınırdışı edecek;

UKRAYNA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ!

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, çifte ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesi olayına ilişkin 13 Rus diplomatın ülkesinden sınır dışı edilmesi kararı aldığını açıkladı.

Poroşenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, zehirlenme olayına tepki olarak Ukrayna'nın İngiliz ortakları ve transatlantik müttefikleriyle dayanışma göstererek zaten sayıları azalan Rus diplomatlarından 13'ünü Ukrayna topraklarından sınır dışı etme kararının alındığını bildirdi.

Poroşenko, "Rusya Federasyonu ile diplomatik ilişkilerimiz de facto donmuştur." ifadelerini kullandı.

KANADA'DA 7 RUS DİPLOMATI SINIR DIŞI ETME KARARI ALDI

Kanada, 4 Rus diplomatı sınır dışı ederken, görev iletileri yapılan 3 diplomatın da ülkeye alınmayacağını açıkladı. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland: "Kanada, Birleşik Krallık'ın bugüne kadar aldığı önlemleri güçlü bir şekilde destekliyor ve müttefikleriyle birlikte kararlı bir şekilde hareket etmeye devam ediyor"

AVUSTRALYA İKİ DİPLOMATI SINIR DIŞI EDECEK

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, ülkesinde görev yapan iki Rus diplomattan 7 gün içinde Avustralya'yı terke etmelerini istediklerini açıkladı.

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki bir alışveriş merkezinde yaşanan yangında hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulunan ve aldıkları kararın Rus halkına yönelik değil hükümete karşı olduğunu vurgulayan Turnbull, "Bir hükümet başka bir devletin topraklarında bireyleri öldürmek için kimyasal kullanıyor; bu şoke edici bir suçtur. Birleşik Krallık'ın egemenliğine şoke edici bir ihlaldir." dedi.

RUSYA: HATA EDİYORLAR

Bu gelişmelerin ardından Moskova'dan çok sert bir yanıt geldi. Yaklaşık 60 diplomatının ABD tarafından sınır dışı edilmesine yanıt veren Moskova, en az 60 ABD diplomatının sınır dışı edileceğini açıkladı. Rusya'nın Washington Büyükelçisi de RIA'ya konuştu. Rusya Büyükelçisi, "ABD, Rusya ile çok az kalan ilişkisini yok ediyor" dedi.

Bulgaristan'ın Varna kentinde bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Avrupa Birliği'nin İngiltere'nin yanında olduğunu ve zehirlenmeden Moskova'yı sorumlu tuttuklarını açıklayan Tusk, "Şimdiden 14 üye ülke Rus diplomatların sınır dışı edilmesine karar verdi. AB çerçevesinde yaptırımların uygulanması gibi başka kararlar alınması da gündemde" dedi.

RUS DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO ve AB üyesi ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını güçlü bir şekilde protesto ettiğini açıkladı.

KRİZ NASIL BAŞLADI?

Eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yuliya 4 Mart'ta İngiltere'nin Salisbury kentinde kimyasal bir maddeden zehirlenmişti. İngiltere Başbakanı Theresa May, sinir gazıyla saldırı düzenlendiğini söyleyip büyük ihtimalle Rusya'nın sorumlu olduğunu iddia etmişti.

İngiltere hükümeti, ülkedeki 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Suçlamaları kesin dille reddeden Rusya da, ülkeden 23 İngiliz diplomatı göndererek karşılık vermişti.

BİZE ULAŞIN