Kim Jong-un'un Çin'e gittiği iddiası

Kuzey kore lideri Kim Jong-un'un alışılmadık şekilde korunaklı bir trenle Çin'e gitti iddiası kafaları karıştırmıştı. Güney Kore ve Japonya basınında yer alan iddialara Çin'den ilginç bir yanıt geldi

Kim Jong-un'un Çin'e gittiği iddiası

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında başkentte dün artan güvenlik önlemleri ve Kuzey Kore lideri Kim'in Çin'e geldiğine yönelik söylentiler çıktığına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta, "Bahsettiğiniz konudan bir şey anlamıyorum. Bir bilgi olursa yayımlarız." ifadelerini kullandı.

ÇİN'E ÜST DÜZEY BİR HEYET GİTTİ

Sözcü Hua, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yapılacak zirveye de değinerek yarımadanın komşusu olarak, iki taraf arasındaki diyalogdan memnuniyet duyacaklarını ve yarımadanın nükleerden arındırılması yönünde verilecek çabaları destekleyeceklerini dile getirdi. Japon NTV televizyonu ve yayın kuruluşu NHK, dün, alışılmadık biçimde korunan özel bir trenin Pekin'e geldiğini, trende üst düzey bir heyet bulunduğunu ve kentte güvenliğin arttırıldığını duyurmuş, haberin ardından Kuzey Kore lideri Kim veya Kim'in kız kardeşinin bir heyetle trenle Çin'e geldiğine yönelik spekülatif haberler çıkmıştı.

Kuzey Kore lideri Kim'in nisan ayı sonunda Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, mayıs ayına kadar da ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi planlanıyor.

ÇİN KORE YARIMADASI'NDA BARIŞ VE İSTİKRARI SAĞLAMAK İÇİN YAPICI ROL OYNUYOR

Çin ve Kuzey Kore'nin komşu olduğunu ve geleneksel ilişkilerinin yanı sıra normal ilişkileri de sürdürdüğünü belirten Hua, Pekin yönetiminin, Pyongyang yönetimi ile iyi komşuluk ve dostluk ilişkileri geliştirme, Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması ve yarımadadaki barış ve istikrarın sağlanması noktasında yapıcı rol oynamak istediğini söyledi.

BİZE ULAŞIN