13 bin yıllık ayak izi bulundu

Kanada'nın batısında yer alan Calvert Adası'nda bulunan izlerin, Kuzey Amerika'daki en eski ayak izleri olduğu düşünülüyor. Adada 13 bin yıllık olduğu tahmin edilen 29 farklı ayak izi bulundu

13 bin yıllık ayak izi bulundu

Calvert Adası'nda bulunan izler, Kuzey Amerika'daki en eski insan ayak izleri oldu. Kanada'nın batısındaki Calvert Adası'nda insanlara ait 13 bin yılık ayak izleri bulundu. "PLOS-ONE" dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araştırmacılar, British Columbia eyaletine bağlı Calvert Adası'nın sahilinde 29 insan ayak izi keşfetti.

BİTKİ FOSİLİ VE TORTU ARARKEN...

Buz devrinde deniz seviyesinin 180-270 santimetre daha düşük olduğu Calvert Adası'nda bitki fosilleri ve tortuları arayan bilim insanları, 11 bin 700 yıl önce biten son buz devrine ait 3 farklı boyutta ayak izleri buldu.

KEŞFİN KUZEY AMERİKA'DAKİ İNSAN VARLIĞINA DAİR ÇALIŞMALARA IŞIK TUTMASI BEKLENİYOR

İki yetişkin kadına ve bir çocuğa ait olduğu tespit edilen izler, Kuzey Amerika'da bulunan, insana ait en eski ayak izleri oldu.

Keşfin, bölgede bu zamana ait kısıtlı arkeolojik bulguları zenginleştirerek Kuzey Amerika'daki insan varlığına dair çalışmalara ışık tutması bekleniyor.

BİZE ULAŞIN