AB, İsrail’i ihtarla yetindi

AB, İsrail ordusunun sivil katliamını açıkça kınayamazken, İsrail’in “gazeteci olmayabilir” dediği Murteca’nın BBC’ye çalıştığı ortaya çıktı

AB, İsrail’i ihtarla yetindi
Filistinlilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında cuma günleri düzenlendiği protesto gösterilerinde İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülen gazeteci Yasir Murteca için dün Nablus'ta protesto gösterisi düzenlenirken, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İsrail'in sivilleri hedef alan vahşetini açıkça kınayamadı. İsrail'in orantısız güç kullanımı 'soru işaretlerine yol açıyor' diyen Mogherini, "Aralarında bir basın mensubu ve bir çocuğun da bulunduğu 9 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanması, İsrail'in orantısız güç kullanımı göz ardı edilmemelidir" diyerek lafı ağzında geveledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes van der Mull ise İsrail ordusunun sivillere ateş açmasını kınadı.

YALANLARI TESCİLLENDİ
Gazze'de dün defnedilen Murteca (30) için protesto yürüyüşü düzenleyen Filistinli gazeteciler, İsrailli askerlerin Yunus Han'daki yürüyüşte basın yeleği giyen Murteca'yı kasten öldürdüğünü belirtti. Meslektaşları, fotomuhabiri ve kameraman Murteca'nın BBC, VICE gibi büyük kuruluşların yanı sıra ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei'in Human Flow belgeseli için çalıştığını belirtti. İsrail ise Murteca'nın gazeteci olup olmadığından emin olmadıkları savunmasını yapmıştı.
BİZE ULAŞIN