İran: “ABD, anlaşmadan çekilirse pişman olur”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde ABD'nin çok pişman olacağını söyledi. İran devlet televizyonunda konuşan Ruhani, İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal etmeyeceğini ABD'nin anlaşmadan çekilmesi durumunda ise çok pişman olacağını dile getirdi

İran: “ABD, anlaşmadan çekilirse pişman olur”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD yönetiminden gelen nükleer anlaşmanın iptal edileceğine yönelik açıklamalara ilişkin, "Anlaşmayı ihlal eden taraf biz olmayacağız. Eğer siz anlaşmayı ihlal edecekseniz bilin ki bedelini de siz ödeyeceksiniz." dedi.

RUHANİ TAHRAN'DA DÜZENLENEN BİR PROGRAMA KATILDI

Cumhurbaşkanı Ruhani, "Ulusal Nükleer Teknoloji Günü" münasebetiyle başkent Tahran'da düzenlenen bir programa katıldı. İran devlet televizyonunun canlı yayınladığı konuşmasında Ruhani, İran ile Batı ülkeleri arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan önemli kazanımlar elde edildiğini belirtti.

İLK KEZ NÜKLEER TİCARET ALANINDA ADIM

Ruhani, nükleer anlaşmayla birlikte ülkesinin ilk kez nükleer ticaret alanında adım attığını ve kendi zenginleştirdiği uranyumun bir kısmını ihraç ettiğini ifade etti.

"BİLİN Kİ BEDELİNİ DE SİZ ÖDEYECEKSİNİZ"

ABD Başkanı Donald Trump ve Washington yönetiminden gelen nükleer anlaşmaya karşı açıklamalara değinen Ruhani, "Nükleer anlaşma sonrasında bazı Avrupa ülkeleri ile işbirliği yapıyoruz, Rusya ve Çin ile ortak çalışıyoruz. Anlaşmayı ihlal eden taraf biz olmayacağız. Eğer siz anlaşmayı ihlal edecekseniz bilin ki bedelini de siz ödeyeceksiniz." diye konuştu.

Tahran'ın anlaşmanın iptal edilmesi durumunda her türlü şarta hazır olduğunu söyleyen Ruhani, "Düşündüklerinden daha hazırlıklı bir durumdayız ve bunu anlaşmayı ihlal etmeleri durumunda bir hafta içinde görecekler." ifadelerini kullandı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (P5+1) arasında Temmuz 2015'te imzalanan anlaşma ile Tahran, nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmiş, karşılığında da bu ülkeye uygulanan yaptırımlar hafifletilmişti. Göreve geldiğinden bu yana eski Başkan Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmayı en sert şekilde eleştiren ABD Başkanı Trump, anlaşmanın güncellenmesi gerektiği aksi takdirde ABD'nin anlaşmadan çekileceği tehdidinde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN