Kuzey Kore ABD ile nükleer görüşmeye hazır

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, nükleer silah konusunu tartışmaya hazır olduğunu Amerikalı yetkililere bildirdi. Kim Jong Un'un ABD Başkanı Donald Trump ile nükleer silah programını tartışmaya hazır olduğu ve ABD ile iletişim kurduğu belirtilen Kuzey Kore yetklilerinin açıklamalarında dünyanın beklediği büyük zirvenin gerçekleşme olasılığının artırdığı görülüyor. Donal Trump ile Kim Jong Un görüşmesinin Mayıs ayındanda yapılması planlanıyor

Kuzey Kore ABD ile nükleer görüşmeye hazır

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un nükleer silahları tartışmaya hazır olduğunu Amerikalı yetkililere bildirildiği belirtildi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un ABD Başkan Donald Trump ile nükleer silah programını tartışmaya hazır olduğunu, ABD ile iletişim kurduğunu ve Kuzey Koreli yetkililerin yaptığı açıklamada, dünyanın beklediği zirvenin gerçekleşmesi olasılığını daha da artırdığı belirtildi.

TRUMP, KİM JONG UN'UN KORE YARIMADASINI NÜKLEER SİLAHTAN ARINDIRMAYA İSTEKLİ ODUĞUNU DİLE GETİRDİ

Trump, yönetiminden isminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey yetkili, ABD'nin "Kim Jong Un'un Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırmaya istekli olduğunu doğruladığını" söyledi. Yetkili, onayın Amerika ve Kuzey Koreli yetkililer arasında doğrudan yapılan görüşmeler sonrasında geldiği belirtildi.
İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, iki lider arasında Mayıs ayında yapılması planlanan görüşmenin tarihi ve yeri konusunda bir açıklama yapmadıklarını belirti.

GÖRÜŞME MAYIS AYINDA YAPILACAK

Güney Kore gibi üçüncü bir ülkeden önce Pyongyang'dan gelen onay, Trump yönetiminin görüşme için gizli hazırlıklar yaptığı ve böyle bir toplantının yapılması konusunda daha fazla güven oluşturduğu vurgulandı. Trump yönetimi uzun zamandır, Kuzey Korelilerin nükleer programlarını bırakmayı ve tartışmaya ikna edip doğrudan görüşmelere hazır olmasaydı, iki ülkenin müzakerelere başlaması için bir sebebin kalmadığı belirtildi..


ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz ay Kuzey Kore lideri Kim'den gelen daveti kabul ettiğini ve Mayıs ayında görüşeceklerini açıklamıştı.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki tarihi randevu öncesi, tarafların gizlice temasa geçtiği iki ülkenin gizli ajanlarının görüşmelere başladıkları iddia edilmişti.

BİZE ULAŞIN