Theresa May Suriye'ye müdahale için kabinesini topluyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye konusunu görüşmek için kabinesini toplama kararı aldı. İngiltere kimyasal silah kullanımı konusunda Suriye'ye karşı askeri müdahalede bulunulacağı konusunda açıklama yapmasının ardından Güney Kıbrıs'ta bulunuan İngiliz üssünde yoğun hareketlilik yaşamnıltı. Theresa May müdahale konusunda parlamentonun onayına ihtiyacımız yok açıklaması yapmıştı, bugün konuyu görüşmek için kabineyi son dakika toplama kararı aldı

Theresa May Suriye'ye müdahale için kabinesini topluyor

İngiltere Başbakanı Theresa May'in acil toplantıya çağırdığı bakanlar kurulunda, Duma'da düzenlenen kimyasal saldırıya tepki olarak ABD'nin Suriye'ye yapması gündemde olan askeri harekata katılmak için destek arayacağı belirtiliyor. İngiliz basınının başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberlerde May'in, konuyu parlamentoya götürmeden askeri harekata katılma eğiliminde olduğu ifade ediliyor.

OLAĞANÜSTÜ OTURUM

İngiliz hükümetinin bugünkü kabine toplantısında askeri harekata doğrudan destek vermek yerine parlamentoyu olağanüstü oturuma çağırması da ihtimaller arasında yer alıyor. Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise konunun Mecliste öncelikli olarak tartışılması çağrısı yaptı.

İngiliz parlamentosunun normal koşullarda pazartesi günü iş başı yapması gerekiyor. İngiltere'yi ABD'nin 2003'teki Irak seferine dahil eden eski Başbakan Tony Blair, İngiliz hükümetinin parlamentoya gitmeden ABD'nin askeri operasyonuna destek verebileceğini savunuyor.

Geçen yıl yapılan erken seçimde tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluğu kaybeden ve Kuzey İrlanda'nın sağ partisi Demokratik Birlik Partisinin (DUP) dışarıdan desteğiyle azınlık hükümeti kuran May, parlamentoda istediği desteği bulamamaktan endişe ediyor.

PARLAMENTO BENZER MÜDAHALEYİ REDDETMİŞTİ

İngiliz parlamentosu Aralık 2015'te hükümete Suriye'de DEAŞ'la mücadele kapsamında hava harekatlarına katılması için izin veren tezkereyi onaylamıştı. Ancak parlamento, 2013'te benzer bir kimyasal saldırının ardından Suriye'ye yönelik hava harekatı öngören bir tezkereyi 13 oy farkla reddetmişti.

İngiltere Blair hükümeti döneminde ABD'nin Irak işgaline aktif destek vermişti. Blair daha sonra Irak'ın nükleer ve kimyasal silah kapasitesi ile ilgili olarak parlamentoyu yanıltmak ve ABD'ye, destek için parlamentoya başvurmadan önce söz vermekle suçlanmıştı.

Irak işgalindeki rolü nedeniyle maruz kaldığı eleştiriler, Blair'in 2007'de başbakanlıktan istifasına giden süreci başlatmıştı.

KABİNE SURİYE KONUSUNA ODAKLANACAK

May'in sözcüsü, dün yaptığı açıklamada, kabinenin Suriye konusuna odaklanacağını söyledi.

BBC, May'in ABD önderliğinde başlayacak operasyona katılma konusunda onay vermeye hazır olduğunu ve bunun için önceden parlamentodan onay almayı beklemeyeceğini duyurdu.

DENİZALTILARINA MENZİLE GİRME EMRİ

Daily Telegraph gazetesi de May'in İngiliz denizaltılarının çok yakına başlayabilecek bir askeri saldırıya katılmak üzere Suriye'yi vuracak menzile girmeleri için emir verdiğini bildirdi.

Sky News televizyonuna göre May bugün bakanlarından, Suriye'nin kimyasal silah tesislerine karşı askeri harekat yapılması için onay isteyecek.

May dün yaptığı bir açıklamada, "Cumartesi günü Duma'da meydana gelen kimyasal silah saldırısı şoke edici ve barbarca bir eylemdir. Kimyasal silahların kullanılmasına, karşı çıkmak şarttır" demişti.

BİZE ULAŞIN