Son dakika haberi: Rusya'dan net mesaj! "YPG çekilmezse Türk ordusu tarafından ezilecek"

Son dakika haberi... Tüm dünyanın gözü Türkiye'nin Suriye'de icra ettiği Barış Pınarı Harekatı'nın ardından ABD ile varılan mutabakat sürecindeydi. Anlaşmanın hemen ardından Başkan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de kritik bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonucunda Suriye'nin kuzeyiyle ilgili 10 maddelik bir anlaşma metni açıklandı. Dün gerçekleşen Soçi mutabakatının ardından Rusya'dan son dakika açıklamaları geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada; terör örgütü YPG/PKK'nın Türkiye sınırından çekilmemesi halinde Türk ordusu tarafından bozguna uğratılacağı belirtildi.

Son dakika haberi: Rusya'dan net mesaj! YPG çekilmezse Türk ordusu tarafından ezilecek
Çarşamba 23.10.2019 10:06
Son Güncelleme: Çarşamba 23.10.2019 10:50
ABONE OL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen görüşmede Suriye ile ilgili önemli kararlar alındı. Başkan Erdoğan İle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği üst düzey görüşmenin ardından Suriye'deki ayrılıkçı gündemlerin boşa çıkmasını amaçlayan 10 maddelik "Türkiye-Rusya Federasyonu Arasında Mutabakat Muhtırası" isminde bir anlaşma metni açıklandı.

"YPG/PKK EĞER ÇEKİLMEZSE TÜRK ORDUSU TARAFINDAN EZİLECEK"

Soçi mutabakatının ardından bugün Kremlin'den son dakika açıklamalar geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG/PKK terör unsurlarının Suriye sınırından çekilmemeleri halinde, Türk ordusunun "üzerlerinden geçeceğini" söyledi.

İşte Rusya ile varılan güvenli bölge mutabakatının detayları

Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin son yıllarda YPG/PKK'lı unsurların en yakın müttefiki olduğunu belirten Peskov, "Bunun sonucunda ABD onları terk etti ve bir bakıma ihanet etti. Şimdi onları sınırda bırakıp Türklerle savaştırmayı tercih ediyorlar." diye konuştu.

Peskov, mutabakat çerçevesinde YPG/PKK'nın sınırdan çekilmesi gerektiğini vurgulayarak "Eğer çekilmezlerse Suriye sınır güvenliği ve Rus askeri polisi çekilmek zorunda kalır. Rusya ile Türkiye arasında varılan mutabakat kapsamında çekilmemeleri halinde Türk ordusu onların üzerinden geçer." dedi.

İşte 10 maddelik tarihi mutabakat

İşte güvenli bölgenin haritası... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mutabakatın detaylarını canlı yayında açıkladı!