Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde provokatif eylemlerin sürdüren, gayri askeri statüdeki adaları silahlandıran Yunanistan, Navtex ile uyarıldı. Sakız Adası'nda tatbikat yapacağını ilan eden Yunanistan'a karşı Lozan kartı açıldı. Yunanistan'ın hukuka ayırı hamlesi kayıt altına alındı. Peki ilan edilen Navtex ne anlama geliyor? İşte son dakika haberin detayları...

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...
Çarşamba 16.09.2020 11:40
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2020 11:41
ABONE OL

Türkiye, 'de seri provokasyona başlayan 'a Lozan Anlaşması uyarısı yaptı. Bir yandan "Türkiye ile diyaloğa hazırız" mesajı verip diğer taraftan Doğu Akdeniz ve Ege'de provokasyona devam eden Yunanistan'dan skandal bir adım daha geldi. Yunanistan, bir yayınlayarak Lozan Anlaşması gereği 'gayri askeri statü'de bulunan Sakız Adası civarında askeri tatbikat yapacağını duyurdu. Limnos İstasyonu'ndan yayınlanan Navtex'te tatbikatın 20 Eylül'de yapılacağı ilan edildi.

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

BU NE ANLAMA GELİYOR?
herhangi bir sismik geminin faaliyeti hakkında değildi. Lozan'a göre silahsız olmaları gereken Ege adalarıyla ilgiliydi. Peki bu ne anlama geliyor?

Son dakika haberi: Yunanistan Lozan Anlaşması'nı yine ihlal etti! Türkiye'nin Akdeniz'deki yeni NAVTEX'i... | Video

Güvenlik kaynaklarına göre; Lozan'a rağmen Ege adalarını silahlandırıyor. Sakız da bu adalardan biri. Yunanistan, Sakız'dan deniz atışı yapacağını duyurmuştu. Bu Lozan'ı ihlalin itirafıydı. Ustaca bir manevra yapan Türkiye karşı NAVTEX'le bunu kayıt altına aldı ve dünyaya göstermiş oldu.

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

En son Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gündeme getirdi. " Sevilla haritasından vazgeçmediği sürece gerginlik bitmez" dedi. Yunan kıta sahanlığını Akdeniz'in ortasına kadar indiren harita, Türkiye'yi kıyı şeridine hapsediyor. Haritayı Türkiye de AB de tanımıyor.

Sakız Adası'ndan deniz atışı yapılacağını duyuran Yunanistan'a, Türkiye karşı ile suçüstü yaptı. Ankara bu adımla Atina'nın Lozan'ı ihlal ettiğini hem kayda geçirdi, hem de dünyaya duyurdu. Yunanistan ile yaşanan gerilimle ilgili Türkiye, ilk defa 'nda belirlenmiş adaların silahsızlandırılmasıyla ilgili Navtex yayınladı. Yeni Navtex, Çeşme'nin karşısındaki Sakız Adası'na yönelik oldu.

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

Hürriyet'in haberine göre; Türkiye, 'de ile yaşanan gerilimle ilgili ilk kez 'nda belirlenmiş adaların silahsızlandırılmasıyla ilgili (denizcilere duyuru) yayınladı. Navtex, İzmir'in Çeşme ilçesi karşısındaki Sakız Adası'na yönelik oldu. 'ne ilişkin 1149/20 numaralı bildiriyle duyurulan Navtex'te şöyle denildi: "La 08/206-20 numaralı Navtex mesajı ile Sakız Adası'nın 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir. Bu bildiri 16 Eylül 2020 (bugün) saat 00.01'de yürürlükten kaldırılacaktır."

YUNANİSTAN'A KARŞI NAVTEX

Güvenlik kaynakları, Türkiye'nin yayınladığı Navtex'in Oruç Reis veya herhangi bir geminin faaliyetleriyle ilgili olmadığını belirterek, ne anlama geldiğiyle ilgili şu bilgiyi verdi: "Yunanistan, Lozan Antlaşması'na rağmen adaları silahlandırıp buralardan kimi zaman deniz atışları yapmaktadır. Sakız da bu adalardan birisi. Yunanistan yayınladığı son Navtex ile Sakız'dan deniz atışı yapılacağını belirtip seyrüsefer halindeki denizcileri uyarıyor. Biz de yayınladığımız karşı Navtex ile bunun Lozan'a aykırı olduğunu kayıtlara geçirip, bölgedeki seyrüseferin uluslararası hukuka aykırı şekilde engellendiğini duyurmuş olduk. Yunanistan'ın Lozan'a aykırı tutum ve davranışlarını derhal durdurması gerekmektedir."

Bu arada yayınlanan bir diğer NAVTEX ile Kıbrıs açıklarında araştırma faaliyetlerini sürdüren Yavuz sondaj gemisinin görev süresi 12 Ekim'e kadar uzatıldı.

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

'SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ'
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 13 Eylül'de Antalya'nın Kaş ilçesinde Anadolu Ajansı'na verdiği mülakatta, "Egemenliği anlaşmalarla 'a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar var. Egaydaak, açılımı bu. Burada maalesef Yunanlı komşularımız, yine son derece bencil davranmakta, bütün hukuku hep kendileri açısından yorumlamakta."

"Bu adaların mutlaka konuşulması, görüşülmesi, buradaki hakkımızı, hukukumuzu almamız gerekiyor. Biz gerçekten buradaki sorunlarımızın barışçıl yöntemlerle siyasi çözümlere kavuşmasını arzu ediyoruz. Bu konuda uluslararası hukukun adil bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bu konuda önyargılardan uzak, hep bana hep bana demenin ötesinde bir yaklaşım içinde çalışmaların gelişmesine gayret gösteriyoruz."

"Biz bunları söylerken diğer taraftan maalesef Yunanlı komşularımız adaları silahlandırmaya devam ediyor. Birtakım askeri hareketliliklerle söz konusu gayrı askeri statüye sahip adalara asker getirip götürmelerini sürdürüyorlar" demişti."

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

İKİ DIŞİŞLERİ BAKANI AYNI GAZETEYE YAZDI
Yunan Kathimerini gazetesinde dün hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem de Yunan mevkidaşı Nikos Dendias'ın yazıları yer aldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Kathimerini" gazetesinde yayınlanan yazısında Yunan hükümetine seslenerek "Ön şartsız tüm diyalog kanallarını açın. Ön şartlar, karşı ön şartlar doğurur. İnanın biz de bir sürü ön şart bulabiliriz" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile 'ın karşılarında iki seçenek bulunduğunu belirterek, bunların, ya her iki ülkeye zarar veren çekişme, ya da her iki ülke için yararlı bir kazan-kazan formülü bulmak olduğunu vurguladı.

HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Son dakika: Yunanistan'a Ege Denizi'nde suçüstü! Lozan kartı masada...

SIRADA NOTA VAR

Yenişafak'ın haberine göre; Marmara Üniversitesi Uluslararası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran da, Lozan vurgusunun, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin hukuki ve diplomatik anlamda atacağı adımların habercisi olduğunu söyledi. Kuran şunları kaydetti: "Türkiye sahada gücünü devam ettirecek. Ama hukuki platformlarda bu meseleler ciddi bir şekilde gündeme getirilecek. 'in ardından nota verilecek. Adaların eski durumuna dönmesi talep edilecek. O olmadığı Türkiye BM'ye müracat ederek silahlandırılan adalarda durum tespiti yapılmasını talep edebilir."