Perşembe 08.04.2021

SİHA’lar Türkiye’yi bölgesel güç yaptı

SİHA’lar Türkiye’yi bölgesel güç yaptı

‘Tarihin Sonu’ kitabının yazarı ABD’li ünlü siyaset bilimci Fukuyama, Türk SİHA’larının küresel görünümü değiştirip Türkiye’yi bölgesel güç yaptığını vurguladı. Fukuyama, “SİHA’lara karşı birçok ülke kendilerini nasıl savunacaklarının derdine düştü” dedi

ABONE OL
Azerbaycan'dan Libya'ya, birçok çatışmanın kaderini değiştirerek büyük başarı kazanan ve ülkelerin savaş taktiklerini altüst eden Türk SİHA'ları dünyanın gündeminden düşmüyor. ABD'li siyaset bilimci Francis Fukuyama, "American Purpose" dergisinde yayımlanan "Orta Doğu'da homurdanmak" başlıklı makalesinde Türk SİHA'larından övgüyle bahsederek, "SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı" dedi. Fukuyama, 2010'ların başında silahlı drone teknolojisi alanında ABD ile İsrail'in oyun kurduğunu ancak daha sonraki yıllarda Türkiye'nin bu alanda hızlı şekilde yeni bir aktör olarak ortaya çıktığını belirtti.

"Küresel görünüm, askeri SİHA'lar tarafından değiştirildi ve Türkiye burada ana aktör oldu" değerlendirmesini yapan Fukuyama, Türkiye'nin kendi ürettiği SİHA'ları Libya, Suriye, Dağlık Karabağ ve kendi sınırları içinde terör örgütü PKK'ya karşı kullandığını kaydetti.

SAVAŞIN DOĞASI DEĞİŞTİ
Fukuyama, "Bu süreçte Türkiye, daha fazla sonuç üretme kabiliyetiyle ABD, Çin veya Rusya'dan daha fazla kendini büyük bir bölgesel güç simsarı seviyesine yükseltti" yorumunu yaptı. Türkiye'de üretilen Bayraktar TB-2 ve Anka gibi SİHA'ları örnek gösteren Fukuyama, zamanında ABD'den Predator ve Reaper drone'larını alamayan ve ardından İsrail'den Heron'ları alıp sonra bu ülke ile ilişkileri sorunlu hale gelen Türkiye'nin kendi SİHA'larını üretmeye karar verdiğini belirtti.

Fukuyama, Türkiye'nin SİHA kullanımının kara birliklerinin doğasını değiştireceğini de vurguladı. Fukuyama, "Dünyanın dört bir yanındaki ordular şimdilerde kendilerini SİHA'lara karşı nasıl savunacaklarını düşünüyor ve SİHA'larla SİHA karşıtı tedbirler arasındaki silah yarışını kimin kazanacağı belli değil" ifadelerini kullandı.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Kur'an-ı Kerim dinle
Müminler rızkı nerede aramalı?

https://www.sabah.com.tr