Çarşamba 24.08.2016 19:26
Son Güncelleme: Çarşamba 24.08.2016 19:33

'Fırat Kalkanı' dünya basınında geniş yankı buldu!

’Fırat Kalkanı’ dünya basınında geniş yankı buldu!

Türkiye’nin, sınırlarını DAEŞ’ten temizlemek için başlattığı "Fırat Kalkanı Operasyonu" dünya basınında geniş yer buldu.

ABONE OL

Türkiye'nin, sınırlarını DAEŞ'ten temizlemek için başlattığı "Fırat Kalkanı Operasyonu" dünya basınında geniş yer buldu.

AMERİKA

Washington Post gazetesi konuya ilişkin haberinde, Türkiye'nin, Suriye'de DAEŞ'e karşı en büyük askeri eylemini başlattığını, Türk uçakları, topları ve özel operasyon birliklerinin, 500-700 arası Özgür Suriye Ordusu askeriyle beraber harekete geçtiğini belirtti.

Operasyona ABD'nin de katıldığı vurgulanan haberde, ABD gözlem uçaklarının istihbarat uçuşu yaptıkları, ABD'li danışmanların da operasyona destek verdiği kaydedildi.

New York Times gazetesi de Türkiye ve uluslararası koalisyonun DAEŞ'in sınırdaki son tutunma noktasını kurtarma amacıyla operasyon başlattığını duyurdu.

Operasyonun zamanlamasına da dikkat çekilen haberde, ortak harekatın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyaretinden saatler önce başladığı, bunun "Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından iki ülke arasında artan tansiyonun düşürülmesi amacı taşıyormuş göründüğü" belirtildi.

Haberde, operasyonla Türkiye'nin DAEŞ'e karşı mücadelede önemli bir inisiyatif aldığı, bunun yanı sıra Türkiye'nin YPG'nin ilerleyişini önlemeyi de amaçladığı kaydedildi.

CNN de Türkiye'nin Karkamış'a atılan roketlerin ardından üç gündür top atışıyla Suriye'deki hedefleri vurduğu, bugün de tank ve özel birliklerle Suriye'ye girdiğini bildirdi.

Amerika'nın Sesi kuruluşu da bir ABD'li yetkilinin, operasyona ABD olarak hava desteği verdikleri açıklamasını haberleştirdi. Haberde ABD'li yetkilinin, "Türklerinin DAEŞ'i sınırlarından uzaklaştırmalarına yardım etmek istiyoruz." sözlerine yer verildi.

ALMANYA

Almanya'nın en fazla satan gazetesi "Bild", "Erdoğan Suriye'ye yürüdü" başlığıyla duyurduğu haberinde, Türkiye ve ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'e karşı askeri operasyon başlattığı ifade edildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bugün yaptığı açıklamalara da yer verdi.

"Die Welt" gazetesi ise "Türkiye Suriye'nin topraklarına girdi" başlığını kullanarak, Karkamış'a atılan roketlerden sonra Türkiye'nin Suriye topraklarına askeri harekat başlattığı ifade edildi.

"Türk ordusu terör örgütü DAEŞ'e karşı büyük çapta bir taarruz başlattı" ifadesine yer veren Frankfurter Allgemeine gazetesi de Amerikan savaş uçaklarının desteğiyle Suriye'nin kuzeyindeki mevzilerin vurulduğu belirtildi.

"Süddeutsche Zeitung" gazetesi ise "Türkiye, Suriye sınırından tanklar gönderdi" başlığıyla verdiği haberde, operasyonun hedefinin, terör örgütü DAEŞ'in Türkiye sınırındaki son kalelerinden Cerablus olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terörist tehdidine son vermek istediği kaydedilen haberde, operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara'ya gelmeden birkaç saat önce başladığı belirtildi.

İNGİLTERE

İngiliz basını da DAEŞ'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu'na geniş yer verdi.

İngiliz yayın kurumu BBC, internet sitesinden operasyonu, "Türk tankları Suriye'nin kuzeyine giriyor" başlığıyla duyururdu.

Suriye'nin Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla bir düzine Türk tankı ve diğer askeri aracın Suriye sınırını geçtiğini bildiren BBC, operasyona ilişkin bilgileri Türk basınındaki haberler ile Gaziantep'teki muhabirine dayandırdı.

Türkiye destekli Suriye'deki muhaliflerin de askeri ilerleyişe eşlik ettiği bilgisini veren BBC, aynı haber içerisinde ayrıca terörle mücadele ekiplerinin İstanbul genelinde DAEŞ bağlantılı kişileri aramak için şafak baskınları yaptığını kaydetti.

Sky News haber kanalı ise, askeri harekatı sıcak gelişme olarak, "Türk tankları DAEŞ'le savaşmak üzere Suriye'ye geçti" başlığıyla aktardı. Suriye'deki kentin DAEŞ'ten temizlenmesine yönelik yürütülen operasyona ilişkin haberini AA başta olmak üzere Türk ve uluslararası basın ile askeri kaynaklara dayandıran Sky News, haberinde ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, DAEŞ'in, İslam ile alakası bulunmadığını vurguladığını hatırlattı.

ITV kanalı operasyonun düzenlendiği bölgeden görgü tanıklarının ifadelerine haberinde yer vererek, Cerablus'ta havadan ve karadan yoğun bombardıman yaşandığını aktardı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da operasyona dair internet sayfasındaki haberine, "Türk askerleri DAEŞ'e karşı büyük operasyon için Suriye'ye girdi" başlığını attı.

Guardian, Ankara'daki hükümetin operasyonun, Türkiye'nin güvenliğinin korunması için düzenlendiğini bildirdiğini belirterek, harekatla hem DAEŞ hem de PYD unsurlarının hedef alındığını kaydetti.

Independent gazetesi de harekata ilişkin yaklaşık 1 dakikalık video görüntüsünü haberiyle birlikte paylaştı. Harekat kapsamında Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ noktalarının hedef alınarak vurulduğunu bildiren Independent haberinde ayrıca Türk hükümet yetkililerinin açıklamalarına yer verdi.

Financial Times (FT) gazetesi de internet sitesindeki haberine, "Türk güçleri DAEŞ'e saldırı kapsamında Suriye'ye girdi" başlığını verirken, operasyonun büyüklüğüne vurgu yaptı. FT, operasyonla sadece DAEŞ unsurlarının hedef alınmadığını ayrıca bazı Suriyeli Kürt grupların da hedef alındığını bidirdi.?

FRANSA

Fransız Le Monde gazetesinin internet sitesinde "Türkiye, savaştan bu yana Suriye'ye en büyük operasyonu başlattı" başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin Suriye'de iç karışıklık başladığından beri en büyük müdahaleyi gerçekleştirildiği bildirildi.

Le Figaro ise "Türk ordusu Suriye'ye girdi" başlığını kullanarak operasyonda 80 hedefin vurulduğunu belirterek, Başbakanlığın operasyona ilişkin açıklamalarına geniş yer verdi.

Haftalık dergi Le Point ise "Türkiye birliklerini Suriye'ye yolladı" başlıklı haberinde operasyonun ABD ve Berlin tarafından desteklendiğini kaydetti.

İTALYA

İtalya'nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, "Türk tankları Suriye'de" başlığını atarken, "Türkler DAEŞ yerleşkelerini vuruyor ama hedef Kürtleri de durdurmak" diye yazdı.

Corriere della Sera gazetesi de "Türk tanklarından Cerablus'u özgürleştirmek için Suriye'de yıldırım savaşı" başlığını kullanırken, haberde operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara'yı ziyaret ettiği gün gerçekleşmesine dikkat çekildi.

İSPANYA

İspanyol basını da Türkiye'nin DAEŞ'e yönelik olarak Suriye'de düzenlediği sınır ötesi askeri operasyona geniş yer ayırdı.

El Pais gazetesi, "Türkiye, DAEŞ'in Suriye sınırındaki son kalesine karadan ve havadan saldırıyor" başlığı altında verdiği haberde, Türkiye'deki hükümet yetkililerinin açıklamalarına dayanarak "Türkiye'nin hedefi, Cerablus'u cihatçılardan temizlemek ve aynı zamanda Kürt koridoru oluşmasını önlemek" ifadelerini kullandı. Haberlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriye'den gelen saldırıları sona erdirme zamanı geldi" şeklindeki sözüne de yer verildi.

El Mundo gazetesi de "Türk ordusu, DAEŞ'e ve Kürt militanlara karşı Suriye'de bir operasyon başlattı" başlığını kullanarak, operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye'yi ziyaret ettiği gün başlamış olmasına dikkati çekti.

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Ekan Ala'nın açıklamalarına da yer veren El Mundo, Ala'nın "Terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Bu operasyonla bölge terörist unsurlardan temizlenecek, sivil halka insanı yardımın ulaşması sağlanacak ve yeni bir göç dalgası önlenecektir." şeklindeki sözlerini öne çıkardı.

YUNANİSTAN

Kathimerini gazetesi ajanslara dayandırdığı "Türkiye, ABD'nin hava desteği ile Suriye'ye girdi" başlıklı haberinde Türkiye'nin bölgedeki Kürt ve DAEŞ hedeflerini vurduğunu yazdı.

"Türkiye Suriye'yi işgal ederek Biden'i karşılıyor" başlığını kullanan To Vima gazetesi ise Ankara'nın, ABD'nin desteği ile gerek sınırlarındaki gerekse Suriye içindeki cihatçı odakları temizlemeyi hedeflediğini kaydetti.

Etnos gazetesi ise "Türkiye DAEŞ'le mücadele kapsamında Suriye'ye tanklarla girdi" başlığını kullandı. Türkiye'nin uluslararası güçlerin desteğiyle gerçekleştirdiği "Fırat Kalkanı Operasyonu" kapsamında 10 tank ile Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cerablus kentinde DAEŞ'e karşı mücadele ettiğini ifade etti.

İSVİÇRE

İsviçre'nin önde gelen gazetelerinden Le Temps ise haberini Anadolu Ajansı'na dayandırarak duyurdu.

Gazete haberinde Türk ordusunun DAEŞ'i yok etmek ve PYD'nin ilerleyişini önlemek için Suriye'de operasyon başlattığını yazdı. İsmi bildirilmeyen ABD'li bir yetkili ise gazeteye yaptığı açıklamada Washington'un operasyonu desteklediğini, Türkiye ile istihbarat paylaşımında bulunduğunu ve ABD'li askeri danışmanların operasyona katıldığını söyledi. ?

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek'in en çok okunan gazetelerinden "Oslobodjenje"nin internet portalında, "DAEŞ'le mücadele: Türk tankları Suriye'de" başlığı kullanıldı.

İnternet portalının haberinde, Türkiye'nin DAEŞ'i topraklarından temizlemek için sabah saatlerinde "Fırat Kalkanı" kod adlı operasyon düzenlediği belirtilerek, Anadolu Ajansı haberleri kaynak olarak gösterildi.

RUSYA

Rus haber ajansları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekatla ilgili görseller de internet medyasında sıcak gelişme başlığı altında aktarıldı.

Haberlerini Türk basınına dayandırarak duyuran Rus ajansı RİA, "Türk Ordusu DAEŞ'e ait hedefleri vurmak için Suriye'ye girdi", "Türk takçıları DAEŞ hedeflerini vurdu", "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" gibi başlıklarını kullandı.

TASS haber ajansı, "Türk ordusu Cerablus'ta 80'in üzerinde DAEŞ hedefini vurdu" başlığını kullandığı haberinde, operasyonun ayrıntılarını abonelerine duyurdu.

İnterfax haber ajansı, "Türk ordusu ve koalisyon güçleri DAEŞ'e karşı operasyona başladı" üst başlığını tercih etti. Rus haber kanalı "Rossiya-24", Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Türkiye DAEŞ tehlikesi ortadan kalkana kadar Suriye'de savaşmaya devam edecek" sözlerini ekrana taşıdı.

İzvestiya gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Türkiye, DAEŞ tehlikesi bitene kadar operasyona devam edecek" başlığı kullanıldı. Lenta.ru sitesi, "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" derken, Ekho Moskvı radyosu, "Türk ordusu Suriye'de kara operasyonuna başladı" başlığıyla haberlere yer verdi.

RBC internet sitesi, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ hedeflerini vurduğunu belirtirken, Komsomolskaya Pravda gazetesi 70'in üzerinde DAEŞ hedefinin imha edildiğine dikkati çekti.

UKRAYNA

Ukrayna Haber Ajansı (Ukrinform) sabah erken saatlerde, operasyonu AA'nın İngilizce servisinin twitini kaynak göstererek son dakika olarak duyurdu. "Türkiye, Suriye'de operasyona başladı" başlığı ile verilen haberde, operasyonun Suriye'nin kuzeyinin terör örgütü DAEŞ'ten temizlenmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

Zn.ua haber sitesi, "Türk ordusu Suriye'ye kara harekatı başlattı" spotuyla duyururken, Novoe Vremya, Türkiye'nin Kuzey Suriye'de DAEŞ noktalarını vurduğunu duyurdu.

Korrespondent haber portalı ise gelişmeleri okurlarına "Türkiye, Suriye'de kara operasyonu başlattı" şeklinde bildirdi.

AZERBAYCAN

Azerbaycan basını, TSK'nın askeri harekatını manşetlerden ve son dakika haberi olarak duyurdu.

Harekatı "Türk Ordusu Suriyenin Cerablus kentini DAEŞ'ten kurtarma operasyonu düzenledi" başlığıyla aktaran APA Haber Ajansı, haberlerinde AA'yı kaynak gösterdi. APA, bir diğer haberinde Türk tanklarının Suriye'ye girdiğini yazdı.

Report haber ajansı da yine AA'yı kaynak gösterdiği haberinde, Türk ordusunun, Cerablus kentini DAEŞ'ten kurtarma ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amacıyla operasyon başlattığına işaret etti.

"Türk uçakları operasyona başladı" başlığını kullanan qafqazinfo.az haber sitesi, haberlernide, operasyonla bölgenin DAEŞ'ten temizlenmesinin yanı sıra, yeni göçmen akınının önlenmesi ve bölgeye insani yardımların ulaştırılmasının amaçlandığını öne çıkardı.

Yeni Müsavat gazetesi, "Türk ordusu Suriyeye girdi" başlıklı haberinde, Türk uçaklarının DAEŞ mevzilerini bombalamasının görüntülerine yer verdi.

"Türkiye resmen Suriye'ye girdi" başlığını kullanan axar.az sitesi de Türk savaş uçaklarının terör örgütü DAEŞ mevzilerinin bombalamasına ilişkin görüntüleri de yayımladı.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Yaz şarkılarının vazgeçilmez ismi Yalın...
Hey gidi goca dünya, gam yükü müsün?