Perşembe 23.06.2022 16:24
Son Güncelleme: Perşembe 23.06.2022 17:38

Son dakika | İsrail ile yeni adım! Bakan Çavuşoğlu duyurdu: İlişkileri Büyükelçilik seviyesine çıkardı

Son dakika | İsrail ile yeni adım! Bakan Çavuşoğlu duyurdu: İlişkileri Büyükelçilik seviyesine çıkardı

Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu ile İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu konuşmasında İsrail ile ilişkileri Büyükelçilik seviyesine çıkardıklarını dile getirdi. Lapid ise yakında Türkiye ile Kudüs arasında İstanbul'dan direkt uçuşların olacağını açıkladı.

ABONE OL

Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu ile Türkiye'ye gelen Dışişleri Bakanı Yair Lapid ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, görüşmelerde Türkiye ile İsrail arasında başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığının teyit edildiğini belirterek "Kısa vadede karşılıklı üst düzey ziyaretleri devam ettireceğiz. Dışişleri Bakanlıklarımız arasında ikili siyasi ve bölgesel istişareler önem taşıyor. Diğer taraftan diplomatik temsil düzeyimizin de büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık." ifadelerini kullandı.

"İZİN VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Bakan Çavuşoğlu, İsrail ile güvenlik konusunda iş birliği içinde olduklarını belirterek şunları kaydetti:

"Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda Sayın Lapid ile yakın temas halindeydik. Kurumlarımız arasında istihbarat ve bilgi paylaşımı sürekli gerçekleşti, Devlet Başkanı Sayın Herzog da bu hususta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la görüştü. Güvenlik kurumlarımız yakın iş birliği içinde çalışmayı sürdürüyorlar, temas halindeler ve şunu söylemek isterim; bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına hiçbir şekilde izin veremeyiz, ülkemiz içinde tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz, terör saldırılarına da izin vermemiz mümkün değil. Bu konuda gerekli mesajlar da verilmiştir."

Bakan Çavuşoğlu ile İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ortak basın toplantısı düzenledi

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME VURGU

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasında, "Biz Türkiye olarak terör saldırılarının hiçbirine hiçbir şekilde izin vermeyiz. Bugün, İsrail ile Filistin meselesi gündemimizdeydi. Özellikle iki devletli çözüm ve barış umudu için herkesin dikkatli adımlar atması gerekiyor" sözlerine yer verdi.

İSTANBUL-KUDÜS ARASI DİREKT UÇUŞLAR

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise "Türk istihbaratı İran'ın komplosunu ortaya çıkardı. Türk hükümetine şükranlarımızı sunuyoruz. Güzel İstanbul'a memleketinizin güzel kumsallarına hayranım. Umarım önümüzdeki günlerde İsrailliler buralara geri dönecektir. Türkiye vatandaşları da Kudüs'ü yakında İstanbul'dan direkt uçuşla ziyaret edebilecekler." dedi.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Yabancı Pop'un renkli ismi Katy Perry!
Hareketli şarkılarla gününe enerji kat!