Düzce Belediyesinden Bir İlk

Düzce Belediyesinden Bir İlk
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, günümüzün en yüksek ulaşım teknolojisi olarak adlandırılan ve şehir içi toplu taşımada kullanılması planlanan elektrikli otobüs ile Düzce’yi turladı.
Düzce Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi. Düzce’de ilk kez bir elektrikli otobüs kent sokaklarında dolaştı.
Bozankaya Şirketi tarafından Düzce’ye hediye edilen yüzde yüz yerli üretim elektrikli otobüsün ilk sürüşünü Mehmet Keleş gerçekleştirdi. İlk seferde Başkan Keleş’e Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozankaya, belediye personeli ve basın mensupları da eşlik etti. Elektrikli otobüsün deneme süresinin ardından trafiğe çıkacağını dile getiren Keleş “Bozankaya şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı değerli dostumuzu konuk ettik. Bize güzel bir hediye getirdi. Elektrikli otobüs ilk kez Düzce’de trafik sisteminin içerisine dahil oldu. Deneme süresinin ardından trafiğe çıkacak” dedi.
Keleş elektrikli otobüsün avantajlı olduğunu belirterek “Son yıllarda ulaşımda elektrikli araç kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Bu araçların ekonomik olması, daha uzun ömürlü olması, daha sessiz olması ve çevreye daha duyarlı olması tercih sebeplerinin başında geliyor. Bizde şehir içi taşımacılığımızda inşallah kısa bir süre içerisinde elektrikli otobüslere geçmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.
Kalıcı konutlar ve Üniversiteye ulaşımda da trambüs kullanacakları müjdesini veren Keleş şunları aktardı; “ “Düzce’ye verdiğimiz bazı sözler var. Bunların içerisinde ulaşım sistemini daha düzgün dizayn etme sözü de vardı. Bunun içerisinde metrobüs sözümüzde vardı. Özellikle kalıcı konutlardan Düzce’ye ve Üniversiteden Düzce’ye. Bu hatları oluşturma noktasında son aşamaya geldik. İnşallah trambüs ismiyle Kalıcı konutlardan ve üniversiteden Düzce’ye direkt hatlar oluşturmak suretiyle hem şehir içerisinde elektrikli otobüsleri hem de uzun tek hatlarda trambüs Düzce’de kullanmaya başlayacağız. Düzce’ye hayırlı uğurlu olsun diyorum. İlk seferimizde aracı ben kullandım. Hiç ses gelmedi. Şehir trafiğine de hiç karbon monoksit gazı bırakmadık.”
MALİYET DÜŞERSE BİLET FİYATI DÜŞER
Elektrikli otobüs sistemine kademeli olarak geçileceğini ifade eden Keleş maliyet düşüşünün vatandaşın cebine de yansıyacağını söyleyerek “Filomuzun tamamını bu otobüslerle yenilediğimizde bir anlam ifade etmiş olacak. Düzceliler de bu kalitenin keyfini sürecek. İlk etapta tüm filoyu yenilemek mümkün olmayabilir ama kademeli olarak elektrikli otobüse geçeceğiz. Elektrik diğer alternatiflere göre çok daha ucuz bir yakıt. Belki yarı yarının da altında. Otobüs ömrü olarak düşündüğümüzde de çok ciddi bir tasarruf var. Maliyetler ucuzladığında mutlaka bilet fiyatlarına da yansıyacaktır” diye konuştu.
Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozankaya ise otobüsün yüzde yüz yerli üretim olduğunun altını çizerek “Aracımız yüzde yüz yerli üretim. Konya’nın da talebi var ancak görüşmeler sürüyor. Avrupa’dan 200’e yakın talep var. Belki de elektrikli otobüsü ilk kullanan Düzce olacak. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde açıklama yaptı.
YERLİ ELEKTRİKLİ OTOBÜS
Tamamen elektrikli akü sistemi ile çalışan otobüsler aynı zamanda tek düğme sistemine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü özelliklerini taşıdığı ifade edildi. Ayrıca araçların 10,7 ile 12 metre uzunluklarında değişik türlerinin üretildiği ve en az yarım saat ile en fazla 4 saat süre içinde şarj olduğunu belirten yetkililer, bu sayede şehir içi ulaşımda en az 240-320 km arası menzile sahip olduğu uzun yolda ise 370 km menzile kadar çıktığı belirtildi. Bozankaya ve Turkish Commercial Vehicle ( TCV) firmasının ortak üretim yaptığı araçlarda şehir içi en az 200 km menzil garantisinin verildiği ve kilometre başına 6,5 kuruş maliyeti olduğu uzun yolda ise 3,5 kuruşa kadar maliyetin azaldığı ifade edildi. Engelliler için de uyumlu olan araçların rampa ve sisteminde bulunan air-suspansiyon sayesinde yan yatma özelliğine sahip olduğu da belirtildi.
BİZE ULAŞIN