Manevi Hayatın Kapıları Düzce’ye Açılıyor

Manevi Hayatın Kapıları Düzce’ye Açılıyor
Düzce İlahiyat Fakültesi ilk kez öğrenci alacak.
Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, 2015-2016 eğitim öğretim yılında ilk kez öğrenci alacak olan İlahiyat Fakültemiz ile ilgili açıklamalarda bulundu.
2015-2016 eğitim öğretim yılında 100 öğrenci ile eğitim-öğretime başlayacaklarını belirten Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, “Öğretim kadromuz gibi öğrenci sayımızın da her yıl artması planlanmaktadır. İlahiyat bilimini Allah’ın varlığını, niteliklerini ve varoluşunu konu alan ilmi disiplin olarak tanımlayan Prof. Dr. Bayraktar, İlahiyat Fakültelerinin kurulma amacını Kur’an, sünnet ve İslami ilimler ışığında sağlıklı ve doğru bir din anlayışının öğretilmesi, yaşanması ve böylece ülkemizde huzur ve kardeşlik ortamının oluşturulmasına katkı sağlaması olarak açıkladı.
Faruk Bayraktar, YGS4 puan türü ile öğrenci alan İlahiyat Fakültesinde Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü ve Temel İslam Bilimleri bölümü olmak üzere üç bölüm altında 11 anabilim dalı bulunduğunu ifade etti. Düzce İlahiyat Fakültesi’nin diğer İlahiyat Fakültelerinden farkının Kur’an öğretiminde olacağını söyleyen Prof. Dr. Bayraktar, “Düzce’mizin tanınmış hafızlarından Kur’an okuyuşu ve öğretiminde ekol olmuş merhum Hafız Hasan Şen’in Kur’ân öğretimine yapmış olduğu hizmetler bilinmekte, merhum Hafız Hasan Şen’den okumuş hocalar şu anda Düzce ve çevresinde görev yapmaktadır. Kur’an öğretiminde onlardan yararlanarak fakülte öğrencilerimizi hıfz, kıraat ve aşere takrib ilminde ön plana çıkarmak istiyoruz. Gerek Fakültemizdeki Kur’an-ı Kerim derslerinde ve gerekse özel kurslar düzenleyerek bunu gerçekleştirmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.
İlahiyat Fakültesinin staj imkanlarından da bahseden Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, “Fakültemiz öğrencileri için dördüncü sınıfta iki farklı staj yapma imkânı bulunmaktadır. Birincisi; Eğitim Fakültelerinde verilen formasyon dersleri arasında yer alan öğretmenlik uygulaması çerçevesinde orta öğretim kurumlarında staj yapabileceklerdir. İkincisi; son sınıfta Hitabet ve Mesleki Tatbikat dersleri okutulacaktır. Bu çerçevede müftülüğümüze bağlı camilerde öğretim elemanlarımız rehberliğinde uygulamalı çalışmalar yapılacaktır” dedi.
Prof. Dr. Bayraktar, İlahiyat Fakültesi mezunlarının Eğitim Fakültelerinde verilen öğretmenlik formasyon derslerinde başarılı olup sertifika almak ve KPSS’de yeterli puanı elde etmek şartı ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak çalışabileceğini, İmam-Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmeni olabileceklerini, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı camilerde İmam-Hatip ve Kur’an Kursu Öğreticisi kadrosuna atanabileceklerini, Haseki Eğitim Kurslarında alacakları hizmet içi eğitim sonrası, vaiz ve müftü olmalarının yanı sıra, uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığı sınavlarına girip bu kadrolarda çalışabileceklerini ifade etti.
Bayraktar son olarak, “İlahiyat Fakültemiz Düzce’de ve Üniversitemizde dini hayatın doğru bir zeminde öğretilmesi ve yaşanmasına katkı sağlayacaktır. Şehrimizde ve Üniversitemizde manevi ve ahlaki hayatın güzel örneklerinin yaşanmasına aracılık edecek; kardeşlik, vatanseverlik, birlik ve beraberliğimizin teminatı olacaktır. Fakültemizde Düzce ile ilgili akademik çalışmalar yapılacaktır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenlerinin bilimsel gelişmelerine, ayrıca il ve ilçe müftülerimizle ortak programlar yaparak halkımızın aydınlanmasına ve din görevlilerimizin gelişmelerine katkı sağlayacaktır” dedi.
BİZE ULAŞIN